Kuba: Česko je opovrženíhodný lokaj Američanů

Česká republika je lokajem a šplhounem USA, tvrdí Kuba. Toto obvinění vznesl kubánský ministr zahraničí Felipe Pérez Roque na zasedání komise OSN pro lidská práva v Ženevě. Reagoval tak na skutečnost, že Česká republika v letech 1999 až 2001 předložila rezoluci odsuzující stav lidských práv na Kubě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

happenig pro kubánské vězně

happenig pro kubánské vězně | Foto: Stanislav Zbyněk

Pérez Roque v projevu tvrdil, že kubánský lid vedený Fidelem Castrem nevzdal boj za Kubu a za všechny, kdo ve světě brání spravedlnost a svobodu, kdo věří v možnost lepšího světa. "Nezdolná vytrvalost Kuby v boji proti nenávisti a lžím si začínala mezi členy Komise OSN pro lidská práva získávat uznání a podporu. V roce 1998 byly snahy opět naši zemi odsoudit nezvratně zmařeny," řekl kubánský ministr.

Podle kubánského ministra se pokořené a roztrpčené Spojené státy se v roce 1999 pokusily své protikubánské pokusy zamaskovat. "Tehdy instruovaly vládu České republiky - koho jiného než tak opovrženíhodného lokaje - aby oficiálně předložila text rezoluce Spojených států. Mezitím tato supervelmoc pomocí obrovských tlaků, hrozeb a vydírání dokázala získat nezbytné minimum hlasů pro směšné odsouzení Kuby," řekl Pérez Roque.

Kritiku kubánského ministra jednoznačně odmítl šéf české diplomacie Cyril Svoboda. "Jeho projev se netýkal podstaty lidských práv, ale očernění těch zemí, které se zabývají otázkou lidských práv. Česká republika byla v tomto projevu zmíněna a podle mě je to varující. Demokratická debata a prezentace ministra se má týkat podstaty věci, nikoliv obviňování někoho jiného," uvedl Svoboda, který byl v Ženevě přítomen.

Ve svém vystoupení v Ženevě Svoboda prohlásil, že kritika zemí, které porušují lidská práva, bude i nadále pevnou součástí české zahraniční politiky.

Kubánský výpad ministr Svoboda odmítl nejen přímo v Ženevě, ale i po návratu na pražském Václavském náměstí, kam přišel podpořit účastníky akce společnosti Člověk v tísni Stop represím na Kubě. Osobnosti českého veřejného, politického a kulturního života ve vězeňských šatech se tam nechávají na podporu 75 kubánských politických vězňů "zavřít" do symbolické cely. Nechyběli například předseda Senátu Petr Pithart, místopředseda Jan Ruml, vicepremiér Petr Mareš, básník Ivan Jirous či herec Tomáš Hanák.

"Ti, kteří protestují, nebyli a nejsou lokaji nikoho. Naše rozhodnutí je svobodné, demokratické a je to rozhodnutí správné. Je třeba na to upozornit, že stav lidských práv na Kubě není v pořádku, a že to, co se děje tady, je zcela v pořádku, protože to je demokratický projev solidarity," řekl ministr zahraničí.

Klára Stejskalová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme