Záhadné onemocnění na Kubě postihuje další diplomaty. Kanada snížila počet pracovníků

Kanadská vláda se ve středu rozhodla snížit na polovinu stav diplomatického personálu v Havaně, když ze záhadných důvodů onemocněl další diplomat. Oznámila to agentura Reuters. V Havaně jich nyní bude pracovat osm. Záhadné onemocnění postihlo již dříve také americké diplomaty.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadská ambasáda v kubánské Havaně | Zdroj: Reuters

Neznámou chorobou, jejíž příčiny se zatím nepodařilo odhalit, onemocnělo již čtrnáct Kanaďanů.

USA podezírají Rusko z podílu na onemocněních diplomatů v Havaně. Veřejně však Washington Moskvu neobvinil

Číst článek

Záhadné zvuky vyvolávající závratě, bolesti hlavy a nevolnost se mezi kanadskými a americkými diplomaty působícími v Havaně začaly objevovat před téměř třemi lety. Dalšími příznaky jsou třeba i poruchy rovnováhy nebo poškození sluchu.

Potíže postihly jen některé z osob pobývajících ve stejných místnostech. Profesor výpočetní techniky Kevin Fu z Michiganské univerzity tvrdí, že se to dá vysvětlit odlišným věkem či odlišným sluchem.

Spojené státy už ale snížily počet svých diplomatů z víc než padesáti na osmnáct. Neznámou chorobou onemocnělo kolem 25 Američanů.

Hledá se příčina

Kubánské ministerstvo zahraničí před časem uvedlo, že devět kubánských vědců se snaží o „nestranné prověření zpráv o zdravotním stavu diplomatů USA v souladu s pravidly vědy“.

Americká média spekulují o akustických útocích kubánských tajných služeb či o otravě jedem či biologickou zbraní. Příčinu obtíží zatím lékaři nevysvětlili, vyloučili ale otravu nebo virus.

'Sonické útoky' na diplomaty v Havaně mohly být nepovedenými pokusy o odposlechy, tvrdí američtí vědci

Číst článek

Američtí diplomaté podle dřívějších informací agentury AP zpochybnili zprávy médií, že postižení Američanů je důsledkem působení mikrovlnné zbraně. Popřeli také informace, že by za útoky stála Moskva.

O ruském podílu hovořila před časem zpráva televize NBC. Rusko bylo podle ní hlavním podezřelým v kauze záhadných onemocnění, důkazy prý ale nejsou dostatečné k tomu, aby Washington Moskvu veřejně obvinil.

„Jde o velmi neobvyklý útok, jak víte. Ale věřím, že je za něj zodpovědná Kuba,“ řekl předloni v říjnu v reakci na akustickou kauzu americký prezident Donald Trump.

Loni tým vědců z Michiganské univerzity přišel s tím, že zvuky mohly být vedlejším produktem špatně sestaveného odposlouchávacího zařízení.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme