Americké diplomaty na Kubě postihuje záhadné onemocnění. Úřady a vědci pátrají po příčině

Americké úřady spolupracují s kubánskými experty na hledání příčin záhadného onemocnění, které od roku 2016 postihlo téměř třicítku diplomatů USA v Havaně. Podle agentury AP se na ministerstvu zahraničí ve Washingtonu sešli američtí činitelé se skupinou kubánských vědců.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ambasáda v Havaně na Kubě. | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

Nemoc se projevuje ztrátou sluchu, hučením v uších, poruchami rovnováhy, bolestmi hlavy a zvýšenou únavou. USA v důsledku nevyjasněného onemocnění stáhly z Havany 60 procent svých diplomatů a provozují ambasádu v omezeném režimu. Americká média v minulosti spekulovala, že symptomy jsou důsledkem útoků organizovaných kubánskými tajnými službami.

USA podezírají Rusko z podílu na onemocněních diplomatů v Havaně. Veřejně však Washington Moskvu neobvinil

Číst článek

Podle amerických diplomatů byla čtvrteční schůzka „součástí vyšetřování a snahy lépe porozumět zdravotnímu stavu postižených diplomatů“. Kubánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že devět kubánských vědců se snaží o „nestranné prověření zpráv o zdravotním stavu diplomatů USA v souladu s pravidly vědy“.

O výsledcích konzultací nejsou žádné zprávy. Američtí diplomaté podle AP nicméně zpochybnili zprávy médií, že postižení Američanů je důsledkem působení mikrovlnné zbraně. Popřeli také informace, že by za útoky stála Moskva.

O ruském podílu hovořila úterní zpráva televize NBC. Rusko je podle ní hlavním podezřelým v kauze záhadných onemocnění, důkazy prý ale nejsou dostatečné k tomu, aby Washington Moskvu veřejně obvinil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme