Americké diplomaty na Kubě postihuje záhadné onemocnění. Úřady a vědci pátrají po příčině

Americké úřady spolupracují s kubánskými experty na hledání příčin záhadného onemocnění, které od roku 2016 postihlo téměř třicítku diplomatů USA v Havaně. Podle agentury AP se na ministerstvu zahraničí ve Washingtonu sešli američtí činitelé se skupinou kubánských vědců.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ambasáda v Havaně na Kubě. | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

Nemoc se projevuje ztrátou sluchu, hučením v uších, poruchami rovnováhy, bolestmi hlavy a zvýšenou únavou. USA v důsledku nevyjasněného onemocnění stáhly z Havany 60 procent svých diplomatů a provozují ambasádu v omezeném režimu. Americká média v minulosti spekulovala, že symptomy jsou důsledkem útoků organizovaných kubánskými tajnými službami.

USA podezírají Rusko z podílu na onemocněních diplomatů v Havaně. Veřejně však Washington Moskvu neobvinil

Číst článek

Podle amerických diplomatů byla čtvrteční schůzka „součástí vyšetřování a snahy lépe porozumět zdravotnímu stavu postižených diplomatů“. Kubánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že devět kubánských vědců se snaží o „nestranné prověření zpráv o zdravotním stavu diplomatů USA v souladu s pravidly vědy“.

O výsledcích konzultací nejsou žádné zprávy. Američtí diplomaté podle AP nicméně zpochybnili zprávy médií, že postižení Američanů je důsledkem působení mikrovlnné zbraně. Popřeli také informace, že by za útoky stála Moskva.

O ruském podílu hovořila úterní zpráva televize NBC. Rusko je podle ní hlavním podezřelým v kauze záhadných onemocnění, důkazy prý ale nejsou dostatečné k tomu, aby Washington Moskvu veřejně obvinil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme