První královská návštěva za 60 let. Britský princ Charles přiletěl i přes kritiku na Kubu

Britský princ Charles s manželkou Camillou zahájili v neděli návštěvu Kuby. Jde o první oficiální návštěvou členů britské královské rodiny za 60 let, kdy jsou na ostrově u moci komunistické vlády. Kubánský pobyt britského následníka trůnu a jeho ženy, který potrvá do středy, je součástí jejich cesty po několika karibských zemích.

Havana/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti kubánské návštěvě prince Charlese mají výhrady někteří američtí politici. USA totiž kritizují kubánskou vládu za pronásledování opozice a za její podporu autoritářskému prezidentovi Venezuely Nicolási Madurovi.

Kubánský program prince Charlese nezahrnuje setkání s místními disidenty ani s představiteli nevládních organizací bojujících za lidská práva.

Princ Charles s manželkou položili u Martího památníku věnec. Kubánský spisovatel je považován za symbol boje Kubánců za nezávislost koncem 19. století. | Zdroj: Reuters

Například americký senátor Rick Scott v únoru vyzval v dopise prince Charlese, aby na Kubu nejezdil a aby se přijel podívat na Floridu. Tam žije početná komunita kubánských emigrantů.

„Zvu Vás na Floridu, abyste se dozvěděl z první ruky o krutostech, útlaku a bídě, kterou kubánský režim způsobil svým lidem,“ napsal Scott v dopise.

Charles s Che Guevarou

Podle britských diplomatických zdrojů má Charlesova návštěvě vyjádřit na vysoké úrovni dobrou úroveň vztahů mezi Británií a Kubou, kterou už v roce 2016 navštívil tehdejší britský ministr zahraničí Philip Anthony Hammond.

V té době se normalizovaly vztahy mezi Havanou a Washingtonem poté, co za prezidenta Baracka Obamy USA a Kuba v roce 2015 po více než půlstoletí obnovily diplomatické vztahy. S nástupem Trumpa ale vztahy opět ochladly.

Britský princ Charles slaví sedmdesátku. Královský palác k tomu zveřejnil rodinnou fotku

Číst článek

Po nedělním příletu do Havany zamířili princ Charles s Camillou k památníku kubánského spisovatele a národního hrdiny Josého Martího, považovaného za symbol boje Kubánců za nezávislost koncem 19. století. Památník, u něhož princ Charles s manželkou položili věnec, leží blízko sídla kubánské vlády, na němž je portrét dalšího revolučního hrdiny Ernesta Che Guevary.

V pondělí se má princ Charles setkat s kubánskou hlavou státu Miguelem Díazem-Canelem, oba se potkali už loni v listopadu v Londýně. Díaz-Canel vystřídal loni v dubnu v úřadu Raúla Castra, jehož bratr Fidel Castro vládl Kubě více než čtyřicet let.

V úterý by měl princ Charles u města Mariel nedaleko Havany oficiálně zahájit výstavbu solárního parku, na jehož financování se Británie podílí. Týž den je pro korunního prince a manželku připraven kulturní program v havanském divadle. Ve středu navštíví britský princ v Havaně středisko pro molekulární imunologii, kde chce Británie rovněž rozšířit spolupráci.

Památník leží blízko sídla kubánské vlády, na němž je portrét dalšího revolučního hrdiny Ernesta Che Guevary. | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme