Kuba je jedna obrovská věznice, říká disident

Na Kubě je dnes podle údajů nevládních organizací 270 politických vězňů. O jejich propuštění, respektování lidských práv a změnu diktátorské vlády usiluje mimo jiné i Mezinárodní výbor pro demokracii na Kubě, založený bývalým českým prezidentem Václavem Havlem v roce 2003 po velkém zátahu kubánského režimu proti opozici. Ve vězení tehdy skončilo sedm desítek disidentů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohled na Havanu

pohled na Havanu | Foto: rm.cl

O podpoře kubánské opozice, společném přístupu Evropy a Ameriky ke Kubě a budoucnosti této země dnes jednají účastníci konference pořádané Mezinárodním výborem pro demokracii na Kubě v Berlíně. Zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák na ní mluvil s jedním z disidentů, který poznal kubánské vězení.

"Kuba je jedna obrovská věznice s 11 miliony obyvatel, kteří jsou uvěznění na ostrově," říká Manuel Vásquez Portal. Pracoval ve státních sdělovacích prostředních, ale chtěl psát pravdu o životě lidí na Kubě, a tak v roce 1995 začal působit jako nezávislý novinář. Za jeho články ho před 4 lety poslal soud za mříže. Ve vězení měl strávit 18 let.

"Obžalovali mne, že jsem pracoval pro cizí mocnost a že mou činnost financovaly kruhy nepřátelské Kubě. Soud neuznal, že jsem byl jen chudý novinář, který často ani neměl co jíst a že jsem jen chtěl psát pravdu. Nepříjemnou, ale pravdu."

Z vězení vyšel po roce a 4 měsících - ze zdravotních důvodů. Hrozilo mu ale, že ho kdykoli zatknou. Proto požádal o možnost vystěhovat se z Kuby. Režim mu to povolil. Dnes žije na Floridě a píše články pro Nuevo Herald, noviny pro místní kubánskou komunitu. Schůzky představitelů nevládních organizací, politiků a kubánských emigrantů, podobné této berlínské, jsou podle něj velmi užitečné, protože se disidenti na Kubě dozvědí, že za nimi někdo stojí.

"Disidenti na Kubě jsou bezbranní. Nemají právní ani informační prostředky k tomu, aby veřejnosti řekli, jak s nimi vláda zachází. Když se ale demokratické síly ve světě spojí, může to vést k propuštění politických vězňů, jako v mém případě. Vděčím za svou svobodu akcím jako je tato. Když se mně svět zastal, cítil kubánský režim ten tlak a musel mne propustit."

Solidarita světa je podle Manuela Vasquese Portala důležitá i jako morální vzpruha kubánských disidentů. Jak se k nim ale informace o hlasech podpory ze zahraničí dostanou, když nezávislá média na Kubě neexistují? Jak říká vedoucí kubánských projektů společnosti Člověk v tísni Jiří Knitl, způsoby přece jen jsou.

"Tady v Berlíně se sešlo několik desítek organizací, které mají cestičky na Kubu, distribuují tam materiály a CD nosiče, které jsou schopné přenést tu zprávu. My tady natáčíme s takovými V.I.P. hosty videopozdravy, které potom propašujeme na Kubu a budou prezentovány právě rodinám politických vězňů a tamní opozici."

Podle bývalého politického vězně Manuela Vasqueze Portala je pro disidenty na Kubě velmi důležité vědomí, že nejsou ve svém boji sami. "My, když o Kubě mluvíme na mezinárodním fóru, jsme hlasem těch, které jejich národ doma nemá možnost vyslechnout. My jsme tou mocí bezmocných."

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme