Kuba konečně dala české straně oficiální dokumenty

Kuba předala českému chargé d'affaires v Havaně Josefu Maršíčkovi dokument o důvodech zadržení českého poslance za Unii svobody Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tento krok původně Kuba podmiňovala omluvou české strany za Pilipovy a Bubeníkovy údajné protirežimní aktivity na území Kuby. Teprve pak prý může začít dialog směřující k řešení jejich situace. Za oficiální stanovisko považovala Kuba dokument, který prostřednictvím místopředsedy KSČM Miroslava Ransdorfa předala ministerstvu zahraničí. To však namítá, že dokument nebyl adresován ministerstvu zahraničí a odmítá na takto doručený text reagovat.

Poslanecká sněmovna drtivou většinou hlasů konstatovala, že považuje zadržování poslance Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kubě za neoprávněné. Požaduje proto jejich okamžité propuštění a návrat do České republiky.

Prezident Václav Havel se Kubě omlouvat nebude. Podle kubánských úřadů, kteří už dva týdny zadržují Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, by se česká oficiální místa měla omluvit za to, že tito dva Češi porušili kubánské zákony, a také za údajně arogantní postoj českých diplomatů při vyjednávání. Václav Havel tento názor ale odmítá.

Na Kubě všechny sdělovací prostředky v noci na dnešek opakovaně vysílaly upoutávky na pořad Kulatý stůl, který bude vysílán dnes v šest hodin večer. Po dvě hodiny se v něm budou přední provládní novináři a analytici zabývat případem zadržených českých občanů a tím, co nazývají jejich činností proti bezpečnosti kubánského státu ve službách kontrarevoluce a americké organizace Freedom House.

Kuba umožní českým novinářům, aby v souvislosti s případem zadržovaných českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka odletěli na Kubu. Potvrdil to kubánský chargé d'affaires David Paulovich, podle kterého by novináři akreditace mohli dostat do několika dnů. Četné žádosti o akreditaci teď podle Pauloviche posuzuje havanské středisko pro zahraniční tisk, které je součástí kubánského ministerstva zahraničí.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme