Kuba nevpustila na své území dva polské poslance

Kubánské úřady nevpustily do země dva polské poslance Evropského parlamentu. Nemohli překročit hranice, ačkoliv měli platná víza v diplomatických pasech. Poslanci se chtěli zúčastnit veřejně oznámené schůzky opozičních hnutí v Havaně, která se má konat v pátek. Podobnou zkušenost už mají i někteří čeští občané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidel Castro | Foto: AFP

Polští poslanci se na letišti ve Varaderu dozvěděli, že jsou na Kubě osobami nežádoucími. K incidentu došlo jen dva týdny před zasedáním Evropského parlamentu, který bude jednat o případném pokračování takzvané "měkké politiky" vůči Castrovu režimu, kterou letos v lednu prosadila Havaně nakloněná socialistická vláda španělského premiéra Josého Zapatera. Havana ale obdobnou měkkou politiku vůči Unii neopětuje. Problémy mají na Kubě i občané a oficiální představitelé České republiky.

Potvrzuje to i náměstek ministra zahraničí Petr Kolář. "My jsme se upřímně snažili pokusit se vést přímo na Kubě dialog tak, jak nám to lednová opatření umožňují, ale našemu náměstkovi bylo odmítnuto vízum na Kubu. Pokud vím jsou zde i další případy i z nevládního sektoru, nebo mezi fotografy a žurnalisty, kterým také nebyl umožněn vstup na Kubu," řekl Kolář.

Pavel Novák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme