Kuba má po čtyřiceti třech letech premiéra. Stal se jím dosavadní ministr cestovního ruchu Marrera

Kubánský parlament v sobotu schválil dosavadního ministra cestovního ruchu Manuela Marrera prvním kubánským premiérem po více než čtyřiceti letech. Informovala o tom agentura Europa Press. Naposledy byl premiérem do roku 1976 Fidel Castro, pak byla funkce zrušena. Nyní ji opět zřídila nová ústava, která je v platnosti od letošního dubna.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manuel Marrero | Zdroj: REUTERS/Stringer

Šestapadesátiletého Marrera, který byl posledních 16 let ministrem cestovního ruchu, navrhl do úřadu premiéra současný kubánský prezident Miguel Díaz-Canel. Předtím ho jako kandidáta schválilo vedení komunistické strany, v jejímž čele stojí Raúl Castro, bratr Fidela Castra.

Kubánský ministr vnitra Bermejo nesmí vstoupit do USA. Porušuje lidská práva ve Venezuele, řekl Pompeo

Číst článek

„Předseda vlády bude pravou rukou prezidenta republiky,” napsal v sobotu státní zpravodajský server Cubadebate. Podle ústavy byl měl být premiér zodpovědný za denní chod vlády, jeho funkční období je pětileté.

Další členové vlády

Parlament v sobotu schválil i několik místopředsedů nové vlády i ostatní její členy.

Nová kubánská ústava zřídila i funkci prezidenta, předtím byl hlavou tohoto karibského ostrova oficiálně předseda státní rady. Prezidentem je devětapadesátiletý Díaz-Canel, který stojí v čele země od loňského dubna, tehdy ještě jako předseda státní rady. Prezidentského úřadu se ujal letos v říjnu. Vládní linii ale dál určuje jeho předchůdce v úřadu hlavy státu Raúl Castro, který je prvním tajemníkem Komunistické strany Kuby.

Novou ústavu kritizovala místní opozice, podle níž nepřináší větší změny, stále totiž není zaručen pluralitní demokratický systém. I nová ústava zachovává vedoucí úlohu komunistické strany, která na Kubě vládne jako jediná povolená strana přes půl století.

V ekonomické oblasti zakotvila nová ústava změny, které umožnil už před lety Raúl Castro a které dovolily Kubáncům soukromě podnikat. Ústava oficiálně uznává soukromé vlastnictví, roli trhu a zahraničních investic, ale znovu zdůrazňuje, že státní socialistický podnik je hlavním aktérem trhu a že ekonomika bude nadále plánovaná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme