Kuba reaguje na krizi a zavádí přídělový systém. Bude se vztahovat na kuřata, fazole i mýdlo

Kubánská vláda v pátek oznámila, že kvůli vážné ekonomické krizi v zemi spouští přídělový systém na kuřata, vejce, rýži, fazole, mýdlo a další nedostatkové základní produkty. S odvoláním na kubánskou státní tiskovou agenturu o tom informovala agentura AP.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kubu čeká přídělový systém na některé produkty | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

Kubánská ministryně obchodu Betsy Díazová Velázquezová ze zhoršení hospodářské situace obvinila administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, která zpřísnila obchodní embargo na Havanu.

Podle ekonomů ale za ekonomickou krizi na Kubě může stejnou nebo větší měrou i pokles pomoci dovážené ze spřátelené Venezuely. Ta je pro Kubu klíčovým partnerem, protože ostrovní zemi navzdory zoufalé situaci vlastní ekonomiky stále poskytuje surovou ropu. Dodávky této suroviny, kterou Kuba využívá v energetice a pro získávání tvrdé měny na otevřených trzích, však klesly o dvě třetiny.

Naprosté embargo a nejvyšší sankce: Trump pohrozil Kubě kvůli podpoře venezuelského režimu

Číst článek

Fronty na kuřata

Kuba dováží zhruba dvě třetiny potravin za asi dvě miliardy USD ročně (46 miliard Kč). Krátké výpadky v dostupnosti jednotlivých položek jsou běžné již roky. V posledních měsících ale chybí stále větší množství výrobků a na nedostatkové zboží, jako jsou kuřata nebo mouka, se do několika minut utvoří fronty, píše AP.

Některé produkty jsou na příděl už v mnoha částech země, obchody například omezují množství, jaké si jedinec může zakoupit. Týká se to například kuchyňského oleje. Nové opatření se podle AP patrně dotkne celé země, kde žije 11 milionů lidí.

Obchody s potravinami jsou na Kubě státní a každý Kubánec má k dispozici potravinové lístky. Položky jako kuřata, mýdlo, rýži, fazole, vejce a podobně si nově Kubánci budou moci zakoupit jen v omezeném množství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme