Bez překvapení. Castra v čele Kuby vystřídá Díaz-Canel, zásadní změny se neočekávají

Vláda rodiny Castrů na Kubě pomalu končí. Parlament ve čtvrtek podle očekávání zvolil nového prezidenta, kterým se stal dosavadní viceprezident Miguel Díaz-Canel. Dostal 603 hlasů ze 604 možných. Nový prezident hodlá podle pozorovatelů pokračovat v opatrných ekonomických reformách při zachování politického monopolu komunistů.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raúl Castro a Miguel Díaz-Canel na půdě kubánského parlamentu v Havaně, 18. dubna 2018. | Foto: Irene Perez/Courtesy of Cubadebate | Zdroj: Reuters

Miguel Díaz-Canel nahradí Raúla Castra, který spolu s bratrem Fidelem reprezentoval komunistický karibský stát několik desetiletí.

Opozice od Díaze-Canela nečeká zásadní kroky k demokratizaci či propuštění všech politických vězňů.

Parlament kvůli volbě zasedal od středy do čtvrtka. Zvolení Díaze-Canela znamená zásadní omlazení, neboť jej od Raúla Castra dělí bezmála 30 let a narodil se až po komunistickém převratu.

Dosavadní prezident Raúl Castro již dříve oznámil, že obhajovat mandát nechce. Zůstane však v čele komunistické strany do příštího sjezdu plánovaného na rok 2021.

Tím si podle znalců ponechá vliv na případné další změny ve vedení státu či na podobu ekonomické liberalizace.

Vizitka Miguela Díaze-Canela

- Miguel Díaz-Canel zastával od února 2013 funkci prvního viceprezidenta země, tedy náměstka předsedy Státní rady (de facto vlády), kterým je dosavadní prezident země Raúl Castro (86). Castro dal už dříve najevo, že se sice nehodlá ucházet o další mandát hlavy státu, ale že do roku 2021 chce zůstat v čele komunistické strany.

- Díaz-Canel, řečený Miguelito, představuje novou generaci kubánských politiků: narodil se až po kubánské revoluci z 50. let. Členem ústředního vedení Komunistické strany Kuby je od roku 2003 a jeho prohlášení se nesou v duchu castrismu. Mimo Kubu je jen málo známý.

- Díaz-Canel slíbil, že bude pokračovat v Castrově politickém kurzu, tedy že umožní pomalu a v omezené míře vznik soukromých podniků, zatímco zachová systém vlády jedné strany a její kontrolu nad takřka všemi aspekty života na Kubě. "Necítím potřebu žádných zlomů v naší zemi. Potřebujeme především kontinuitu," řekl v jednom rozhovoru. Prezidentské volby označil za "závazek revoluci", která je "napadána a ohrožena" Spojenými státy. Ty podle něj "uráží a škodí milionům Kubánců".

- V letech 2009 až 2012 zastával Díaz-Canel post ministra pro vysoké školy, poté se stal místopředsedou vlády.

- "Pokud bude jmenován, bude mít tento inženýr narozený po revoluci nelehký úkol upevnit svoji autoritu, zkonsolidovat výdobytky revoluce a pustit se do nezbytné 'aktualizace' současného ekonomického modelu," napsala před volbami o Díazovi-Canelovi agentura AFP.

- Narodil se 20. dubna 1960 ve městě Placetas ve středokubánské provincii Villa Clara.

- Vystudoval elektrické inženýrství na univerzitě v Las Villas. Do roku 1986 pracoval jako radista-specialista v kubánských ozbrojených silách, kde dosáhl hodnosti podplukovníka.

- Je podruhé ženatý, s první manželkou Martou má dvě děti.

Zdroj: ČTK

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme