Vztahy s USA se s příchodem Trumpa zhoršily, tvrdí prezident Kuby. Země je ale otevřena dialogu

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel v neděli řekl, že vztahy mezi Kubou a Spojenými státy se od loňského nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce zhoršily. V rozhovoru s televizí Telesur podle agentury AFP dodal, že Havana je přesto nadále otevřená dialogu.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Kuby Miguel Díaz-Canel | Foto: Alejandro Ernesto | Zdroj: Reuters

„Rozhovory ale musejí být vedeny jako rovný s rovným, musejí nás respektovat a nepodmiňovat naši suverenitu,“ uvedl kubánský vůdce, který se ujal úřadu po Raúlovi Castrovi letos v dubnu.

Diplomatické vztahy mezi Washingtonem a Havanou byly po více než půlstoletí obnoveny v roce 2015 z iniciativy tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy. Americké ekonomické embargo, zavedené v roce 1962, ale stále trvá. 

Americké diplomaty na Kubě postihuje záhadné onemocnění. Úřady a vědci pátrají po příčině

Číst článek

Obamův nástupce Trump má však ke kubánskému režimu výrazně rezervovanější postoj a částečně odvolal některé vstřícné kroky Obamovy vlády. V listopadu 2017 například Washington zpřísnil obchodní a turistické sankce proti Kubě.

Vztahy Washingtonu a Havany narušuje také stále nevyjasněná kauza kolem záhadného onemocnění, které od roku 2016 postihlo téměř třicítku diplomatů USA v Havaně. Nemoc se projevuje ztrátou sluchu, hučením v uších, poruchami rovnováhy, bolestmi hlavy a zvýšenou únavou. USA v důsledku onemocnění stáhly z Havany 60 procent svých diplomatů a provozují ambasádu v omezeném režimu.

Embargo jako ‚brutální praktika‘

Americká televize NBC nedávno s odvoláním na nejmenované americké úředníky uvedla, že hlavním podezřelým je Rusko. Moskva to ale odmítla.

Americká média v minulosti také spekulovala, že symptomy jsou důsledkem útoků organizovaných kubánskými tajnými službami. „Na nikoho jsme neútočili,“ prohlásil v neděli Díaz-Canel a znovu popřel i podíl Ruska na incidentech. 

Kubánský prezident také opět kritizoval americké obchodní embargo, které má podle něj na ostrov katastrofální dopad. Označil jej za brutální praktiku a zločin proti lidskosti. Dodal, že Kuba už chce žít normálním životem a že nepředstavuje žádnou hrozbu.

V rozhovoru rovněž řekl, že je nakloněn tomu, aby nová ústava, o které se nyní diskutuje, umožnila sňatky osob stejného pohlaví. O nové ústavě budou Kubánci hlasovat příští rok v referendu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme