Kontinuita v krizi. Kubánský parlament podle očekávání ve funkci prezidenta potvrdil Díaze-Canela

Kubánský parlament ve středu podle očekávání ve funkci prezidenta na další pětileté období potvrdil současnou hlavu státu Miguela Díaze-Canela. Informovala o tom agentura AP, podle které se tak zákonodárci rozhodli pro kontinuitu v době, kdy se komunistický stát nachází v hluboké ekonomické krizi.

Aktualizováno Havana (Aktualizováno: 0:03 20. 4. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díaz-Canel je lídrem komunistické strany, jediného povoleného politického uskupení na Kubě

Mandátu se ve středu ujali poslanci v březnu zvoleného parlamentu a ihned následovala volba prezidenta | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

Mandátu se ve středu ujali poslanci v březnu zvoleného parlamentu a ihned následovala volba prezidenta. Díaz-Canel získal hlasy 459 ze 462 přítomných zákonodárců. Poslanci rovněž 439 hlasy schválili i viceprezidenta Salvadora Valdése Mesu.

Díaz-Canel bude muset ve svém druhém funkčním období řešit rostoucí inflaci a nedostatek potravin, léků i energie, se kterými se Kuba potýká v souvislosti s přísnými americkými sankcemi. Mezi obyvateli ostrova také panuje nespokojenost, která se projevuje částečně i rekordní mírou emigrace do Spojených států i jinam.

🇨🇺| Reelegido @Miguel Díaz-Canel Bermúdez como Presidente de la República de #Cuba para un segundo mandato.

#AsambleaDelPueblo

22:22 – 19. 04. 2023

2302 2885

Sám prezident vyjádřil loni v prosinci silnou „osobní nespokojenost“ v souvislosti s tím, že se mu nedaří zlepšit ekonomickou situaci v zemi. Odmítl ale jakoukoli změnu kubánského politického systému, který zakotvuje komunistickou stranu jako jediné politické uskupení na ostrově.

„Odmítám démonizovat socialismus, protože socialismus je v podstatě systém zaměřený na dosažení co největší možné sociální spravedlnosti,“ řekl tehdy Díaz-Canel. Pomalu hovořící šedovlasý bývalý inženýr, kterému bude ve čtvrtek 63 let, je rovněž lídrem komunistické strany.

Naděje na změnu?

V čele země stojí od roku 2018. Nejprve byl předsedou takzvané Státní rady, což byla po několik desetiletí na Kubě funkce hlavy státu. Prezidentem je Díaz-Canel od roku 2019, kdy vstoupila v platnost nová ústava. Ta po více než čtyřech dekádách obnovila úřad prezidenta, demokratický systém ale zemi nepřinesla.

Do roku 2018 v zemi vládl Raúl Castro. Vedení státu převzal v roce 2006, kdy se úřadu ze zdravotních důvodů vzdal jeho starší bratr Fidel Castro. Díaz-Canel se před pěti lety stal prvním kubánským vůdcem po šedesáti letech, který nemá příjmení Castro.

Země měla v té době „naději na politické a ekonomické změny“, ale Díaz-Canel se místo toho stal standardním nositelem kontinuity, uvedl pro agenturu AP Luis Carlos Battista, kubánsko-americký analytik a právník žijící ve Washingtonu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme