Kuba žije návštěvou papeže Františka a netrpělivost už zachvátila i USA

Plakáty na každém nároží, vatikánské vlajky - papež František je v tyto dny hrdinou na komunistické Kubě. Dnes se Svatý otec přesouvá na východ země, kde odslouží další velkou mši. Přinejmenším se stejnou netrpělivostí Františka čekají ve Spojených státech, kam už zítra bude jeho cesta pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arnolis Sanchez dokončuje úpravy v kubánském Holguin těsně před návštěvou papeže | Zdroj: Reuters

Lidé přijímají papeže na Kubě s nadšením a očekáváním. Mnozí doufají, že by hlava katolické církve mohla během návštěvy vyzvat režim k částečnému uvolnění politických svobod.

Kubánská vláda zase věří, že Svatý otec odsoudí dlouholeté americké embargo vůči Kubě. O víkendu se papež František setkal s kubánským lídrem Fidelem Castrem.

Papež se na Kubě sešel i s Fidelem Castrem. Úřady zadržely desítky odpůrců režimu

Číst článek

Papež se otevřeně ve svých kázáních přímo k politické situaci na Kubě nevyjádřil, ke Kubáncům se obrací především s duchovním poselstvím.

Nicméně vyzval Kubánce k toleranci odlišných názorů a v podtextu zní volání po větší svobodě pro lidi.

Oponenti kubánské vlády však nemají příliš velké šance mše sledovat, včera úřady v Havaně zadržely a odvlekly z havanského náměstí Revoluce desítky osob. Dalším pak znemožnily účast i na další večerní papežově modlitbě.

Papež František před katedrálou v Havaně | Foto: Reuters

Washington finišuje s masivní bezpečnostní operací

Hlavu katolické církve brzy přivítá i Washington. Také toto město je plné jeho plakátů, návštěvě se podrobně věnují média.

Tajná služba, která bude v USA papeže chránit, připravuje obrovskou bezpečnostní operaci. Podle některých zdrojů dokonce jednu z největších v historii.

Ostatně o tom, jakou váhu Američané návštěvě přikládají, svědčí i to, že na základně St. Andrews přivítá zítra papeže Františka přímo prezident Barack Obama.

A to je gesto, jakého se nedostalo žádnému z hostů po celou dobu jeho prezidenství.

Jeptišky si prohlížejí plakát s papežem před jeho návštěvou v Holguinu | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme