Kubánci obvykle loví státní wifi. Vláda teď zkušebně zavádí internet do dvou tisíc domácností

Kubánská vláda nechává zkušebně a zdarma zavést internet do dvou tisíc domácností v hlavním městě. To, co by se mohlo zdát dnes už prakticky běžné, tedy připojení z domova k celosvětové počítačové síti, je na Kubě něčím výjimečným. Lidé totiž běžně na internet nemohou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havana | Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0, Emmanuel Huybrechts

Shluky zadumaných lidí posedávající či postávající dlouhé hodiny na náměstích či nárožích kubánských měst jsou na první pohled trochu zvláštní. Vysvětlení je prozaické - jsou to lovci internetu.

K tomu mají Kubánci přístup převážně přes státní přípojné body Wi-Fi, kterých je v celé zemi necelých 240. Připojení navíc vyjde hodně draho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přístup k internetu měli doposud na Kubě především badatelé a lékaři. Teď vláda zavedla připojení do dvou tisíc domácností

Teď se vláda a státní telekomunikační podnik rozhodly otestovat připojení k internetu ve dvou tisících domácnostech ve čtvrti hlavního města Stará Havana.

Do února bude zdarma a pak se rozhodne, zda by se internet mohl začít běžně rozvádět i mezi další. Zároveň s tím se snížil poplatek za veřejný internet o 25 procent.

Lepší připojení k internetu vidí jako důležitou věc i obyvatel Havany Jordan Casas. S ním se prý budou moci lidé dostat na místa, která dosud nemohli poznat, a budou se učit novým věcem.

Přístup k internetu mají Kubánci jeden z nejhorších na světě. Doposud ho má jen asi 5 procent domácností - většinou pouze badatelé či lékaři.

Kubánská vláda svaluje vinu za nedostatečný rozvod připojení na dlouholeté embargo proti ostrovu. Opozice ale vidí v internetové zaostalosti strach vlády z toho, že nebude moci kontrolovat tok informací do země.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme