Kubánská vláda odsoudila Trumpova opatření, chce pokračovat ve vzájemném dialogu

Kubánská vláda odsoudila páteční opatření amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta jsou v rozporu s přístupem, který prosazovala bývalá hlava státu Barack Obama, a mají posílit blokádu ostrova.

Kuba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raúl Castro sleduje projev Baracka Obamy ke kubánské veřejnosti | Zdroj: Reuters

Vláda na Kubě označila nová opatření amerického prezidenta Trumpa za překážku ve vzájemných americko-kubánských vztazích. V prohlášení přečteném ve večerních zprávách také uvedla, že Trumpovy kroky neoslabí revoluci, a dodala, že je ochotna pokračovat ve zdvořilém dialogu a spolupracovat na věcech společného zájmu.

Trump ohlásil změnu politiky vůči Kubě. Vyzval i k obnovení sankcí

Číst článek

Podle vlády Raúla Castra byla Trumpova řeč nabitá nepřátelskou rétorikou, která připomíná časy otevřené konfrontace. Poslední dva roky podle Kuby ukázaly, že obě země mohou spolupracovat a civilizovaně žít vedle sebe. Trump se však uchyluje k donucovacím metodám minulosti, které ubližují kubánskému lidu a brání ekonomickému rozvoji. Neoslabí však revoluci, napsaly agentury AP a Reuters.

Trump v pátek ohlásil výraznou změnu politiky otevřenosti vůči Kubě, kterou nastolil jeho předchůdce v Bílém domě Barack Obama. Prohlásil, že provádí zvrat ve „zcela jednostranné dohodě Obamovy vlády s Kubou". Podle Trumpa je zapotřebí uzavřít novou dohodu mezi oběma státy, která „dá smysl" a bude „ku prospěchu kubánského lidu".

Nová Trumpova politika má zpřísnit pravidla týkající se cestování a zasílání finančních prostředků na karibský ostrovní stát. Trump ale současně slíbil, že nezruší některé diplomatické a obchodní vazby a neodstěhuje americké velvyslanectví v Havaně. Komerční lety mezi USA a Kubou budou pokračovat a Američané si dál budou moci vozit domů kubánské zboží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme