Kubánské 'Dámy v bílém' opět pochodují. Díky intervenci církve

Skupina manželek a matek kubánských politických vězňů známá jako ‘Dámy v bílém‘ může opět oficiálně demonstrovat za propuštění svých blízkých. Podle serveru BBC vláda v neděli - poprvé po měsíci - povolila konání poklidných protestů. Předtím shromáždění třikrát zakázala. Právě Dámy v bílém dostaly před pěti lety Sacharovovu cenu, kterou udílí Evropský parlament za obranu lidských práv.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kubánští disidenti s portrétem Orlanda Zapaty

Kubánští disidenti s portrétem Orlanda Zapaty | Foto: AFP

„Tato skupina navazuje na obdobnou skupinu z Argentiny, která formou pochodů poukazovala na to, že jejich blízcí zmizeli v době pravicové vlády. V této chvíli je ‘Dam v bílém‘ na Kubě necelá stovka,“ popisovala vedoucí kubánských projektů neziskové organizace Člověk v tísni Pavla Holcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kubanci.mp3

Donedávna kubánská vláda pochody této skupiny tolerovala. Situace se však změnila po jejich březnové demonstraci, kdy manželky vězňů chtěly připomenout sedmé výročí zatčení svých blízkých. Nabízí se tedy otázka, co přimělo vládu k rozhodnutí opět pochody tolerovat?

Vliv církve na Kubě stoupá

„Rozhodně to není způsobeno nějakým uvolněním místních poměrů. Naopak, situace na Kubě se hodně přiostřila poté, co zemřel hladovkář Orlando Zapata Tamaro. ‘Dámy v bílém‘ a spolu s nimi další odpůrci režimu se znovu dostali pod velký tlak. To uvolnění nastalo až po intervenci kubánského kardinála Ortegy zahraničních organizací,“ dodala Holcová.

Pochody těchto žen také často blokovali příznivci vlády Raúla Castra. Během jednoho pochodu na konci dubna je jeho příznivci drželi v obklíčení několik hodin a křičeli na ně revoluční gesta a urážky. Skupina přesto získává velkou mediální pozornost i díky dobrým vztahům s církví.

„Církev je na Kubě respektována od návštěvy papeže Jana Pavla II. Její vliv stoupá, hlavně pro to, že ateizmus nemá v Jižní Americe silnou pozici. Pro většinu Kubánců totiž církevní spolky znamenají jedinou možnost se trošku demokraticky projevit,“ uzavřela vedoucí kubánských projektů neziskové organizace Člověk v tísni Pavla Holcová.

Václav Sochor, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme