Kubánské úřady kvůli návštěvě papeže zatýkají disidenty

Kubánská policie pozatýkala v Havaně více než sedmdesát disidentů. Většinou se jednalo o členky hnutí Dámy v bílém. Kromě toho zavřela dalších 12 disidentů. Tamní policie proti nim zasáhla sotva týden před plánovanou návštěvou papeže Benedikta XVI. na Kubě. Předpokládá se, že nejvyšší představitel římskokatolické církve nastolí otázku dodržování lidských práv v zemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

snímek z filmu Damas de Blanco (Dámy v bílém)

snímek z filmu Damas de Blanco (Dámy v bílém) | Foto: Jeden svět

Mezi zatčenými je i jedna z vůdkyň organizace Berta Solerová. Informoval o tom její manžel, kterým je známý disident Ángel Moya.

„Těmto ženám nejspíše hrozí nějaké krátkodobější zadržení, protože režim v poslední době změnil svou strategii proti odpůrcům. Už jim nehrozí nějaké dlouhé, například desetileté odnětí svobody, ale spíše se jedná o několikahodinové nebo několikadenní zadržení na policejní stanici a poté nějaké krátké vyhrožování,“ říká Tereza Nedorostková, projektová koordinátorka kubánských projektů Člověka v tísni.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvila na Rádiu Česko Tereza Nedorostková, projektová koordinátorka kubánských projektů Člověka v tísni

Předpokládaný počet politických vězňů je podle ní na Kubě 80 až 90. Zprávy se různí. Zacházení s nimi je špatné. Kubánské úřady nepovolily inspekci například ze strany Mezinárodního červeného kříže. Z toho vyplývá, že podmínky jsou velmi špatné a režim nechce, aby se kdokoli pod tuto pokličku díval.

Dámy v bílém je organizace manželek, matek a sester politických vězňů zatčených při tvrdém zákroku na Kubě na jaře roku 2003. Po několik let Dámy v bílém usilovaly o propuštění svých manželů a každý týden organizovaly pochody ulicemi Havany. Během posledních 12 měsíců se všichni tito disidenti dostali na svobodu na základě dohody mezi kubánskou vládou a katolickou církví. Řada z nich ale byla donucena vycestovat. Přestože všichni věznění odpůrci režimu už byli na základě dohody propuštěni, Dámy v bílém pokračují ve svých akcích, které se navíc rozšířily i mimo kubánskou metropoli. Loni v říjnu zemřela zakladatelka Bílých dam Laura Pollánová. V roce 2005 obdržely Dámy v bílém od poslanců Evropského parlamentu Sacharovovu cenu za lidská práva.

Odpůrci kubánského režimu doufají, že se papež pokusí zprostředkovat dialog mezi komunistickou vládou a opozicí. O schůzku s ním požádaly právě i zástupkyně Dam v bílém.

„Několik disidentů spoléhá na návštěvu papeže. Chtějí mu předložit požadavky na dodržování lidských práv. S očekávanou návštěvou papeže se ale nečekají žádné ústupky ze strany režimu. Naopak je možné, že bude následovat další vlna zatýkání, zejména ve východních provinciích ostrova, které jsou pod menším tlakem mezinárodního společenství a represivní postup vládních orgánů je tam méně viditelný,“ pokračuje Nedorostková.

Katolická církev na Kubě dlouhodobě ztrácí. Naopak čím dál tím více lidí se hlásí k protestantismu a mladým církvím. Podle Nedorostkové je to zejména proto, že představitelé katolické církve vycházejí až příliš vstříc režimu.

pir, Martin Matějka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme