Kubánský disident předpovídá propuštění Pilipa s Bubeníkem

Za absurdní označil obvinění obou zadržovaných Českých občanů kubánskými úřady šéf Komise pro lidská práva „Národní usmíření“ a přední kubánský disident Elisardo Sanchez. Podle jeho mínění budou Ivan Pilip s Janem Bubeníkem brzy propuštěni na svobodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle šéfa Komise pro lidská práva a národní usmíření sleduje kubánská vláda zadržením Pilipa a Bubeníka dva cíle. Prvním je snaha ponížit a zkomplikovat situaci vládě ČR a tím druhým je pokus o vyslání signálu do zahraničí. „Kubánská vláda se snaží zastrašit všechny aktivisty světových demokratických organizací, aby se nescházeli s kubánskými disidenty.“ Elisardo Sanchez označil obvinění kubánských úřadů za naprosto směšné. „Na setkání dvou svobodných lidí s jinými svobodnými občany přece není nic trestného. Je to absurdní, protože skoro každý týden tu máme návštěvy kongresistů, novinářů, politiků a soukromých osob, které přicestují na Kubu jako turisté, chtějí poznat, co se tu děje, poslouchají názory vládních funkcionářů a také mluví s námi disidenty“.

Rada Evropy je zděšena zatčením dvou českých občanů kubánskými úřady. Českému rozhlasu to řekla poslankyně parlamentního shromáždění Rady Evropy Vlasta Štěpová. Petice, kterou za propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka Rada Evropy iniciovala, je používána jako politický nástroj pouze výjimečně. Do pátečního rána podepsalo petici 172 členů parlamentního shromáždění RE - to je členů parlamentů jednotlivých členských zemí. Podle Štěpové podepsaly výzvu prakticky všechny evropské země a napříč politickým spektrem.

Jak Vlasta Štěpová dodala, poslanci hodlají podniknout i další kroky. Prezidentský výbor Rady Evropy pohrozil, že pokud nebudou čeští občané okamžitě propuštěni, Rada Evropy se nezúčastní zasedání Meziparlamentí unie na Kubě.

Ivan Pilip a Jan Bubeník jsou stále ve vyšetřovací věznici Villa Marista kubánské státní bezpečnosti v Havaně. Tamní vláda obviňuje americkou nevládní organizaci Freedom House, že oba Čechy vybavila technickými prostředky, penězi a také instrukcemi, co mají na Kubě dělat a koho kontaktovat. Předseda Freedom House Adrian Karatnycky podle agentury AP nadále odmítá komentovat případné kontakty s Ivanem Pilipem a Janem Bubeníkem. Karatnycky je přesvědčen, že zadržení obou českých občanů je neodůvodněné a odporuje základním mezinárodním principům lidských práv.

Markéta Kaclová, Petr Pospíšil, Petra Lazáková, Filip Kanda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme