Kubánský disident předpovídá propuštění Pilipa s Bubeníkem

Za absurdní označil obvinění obou zadržovaných Českých občanů kubánskými úřady šéf Komise pro lidská práva „Národní usmíření“ a přední kubánský disident Elisardo Sanchez. Podle jeho mínění budou Ivan Pilip s Janem Bubeníkem brzy propuštěni na svobodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle šéfa Komise pro lidská práva a národní usmíření sleduje kubánská vláda zadržením Pilipa a Bubeníka dva cíle. Prvním je snaha ponížit a zkomplikovat situaci vládě ČR a tím druhým je pokus o vyslání signálu do zahraničí. „Kubánská vláda se snaží zastrašit všechny aktivisty světových demokratických organizací, aby se nescházeli s kubánskými disidenty.“ Elisardo Sanchez označil obvinění kubánských úřadů za naprosto směšné. „Na setkání dvou svobodných lidí s jinými svobodnými občany přece není nic trestného. Je to absurdní, protože skoro každý týden tu máme návštěvy kongresistů, novinářů, politiků a soukromých osob, které přicestují na Kubu jako turisté, chtějí poznat, co se tu děje, poslouchají názory vládních funkcionářů a také mluví s námi disidenty“.

Rada Evropy je zděšena zatčením dvou českých občanů kubánskými úřady. Českému rozhlasu to řekla poslankyně parlamentního shromáždění Rady Evropy Vlasta Štěpová. Petice, kterou za propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka Rada Evropy iniciovala, je používána jako politický nástroj pouze výjimečně. Do pátečního rána podepsalo petici 172 členů parlamentního shromáždění RE - to je členů parlamentů jednotlivých členských zemí. Podle Štěpové podepsaly výzvu prakticky všechny evropské země a napříč politickým spektrem.

Jak Vlasta Štěpová dodala, poslanci hodlají podniknout i další kroky. Prezidentský výbor Rady Evropy pohrozil, že pokud nebudou čeští občané okamžitě propuštěni, Rada Evropy se nezúčastní zasedání Meziparlamentí unie na Kubě.

Ivan Pilip a Jan Bubeník jsou stále ve vyšetřovací věznici Villa Marista kubánské státní bezpečnosti v Havaně. Tamní vláda obviňuje americkou nevládní organizaci Freedom House, že oba Čechy vybavila technickými prostředky, penězi a také instrukcemi, co mají na Kubě dělat a koho kontaktovat. Předseda Freedom House Adrian Karatnycky podle agentury AP nadále odmítá komentovat případné kontakty s Ivanem Pilipem a Janem Bubeníkem. Karatnycky je přesvědčen, že zadržení obou českých občanů je neodůvodněné a odporuje základním mezinárodním principům lidských práv.

Markéta Kaclová, Petr Pospíšil, Petra Lazáková, Filip Kanda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme