Kubánský režim umožnil schůzku disidentů

Nedaleko kubánského hlavního města Havany se sešli zástupci tamních opozičních hnutí. Přijelo asi 160 představitelů různých proudů opozice, kteří diskutovali o strategii přechodu od totalitního režimu k demokracii. Jde o první takovou schůzku, kdy se sešli zástupci kubánské opozice. Castrova vláda proti shromáždění nezasáhla. Úřady ale vyhostily ze země několik evropských zákonodárců a novinářů, kteří se chtěli schůzky zúčastnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůzka kubánských disidentů | Zdroj: ČTK

Na schůzce se sešlo méně účastníků, než její organizátoři očekávali. Faktem ale zůstává, že se představitelé různých názorových proudů kubánské opozice takto sešli vůbec poprvé. Jak Radiožurnálu řekl český velvyslanec ve Washingtonu Martin Palouš, s disidenty na ostrově sympatizují i odpůrci režimu, kteří tvoří komunitu emigrantů ve floridském Miami.

"Ti miamští Kubánci byli de facto hodinu za hodinou propojeni s organizátory toho havanského setkání a poprvé se mi skutečně zdálo, že jak disidenti na ostrově, tak jejich podpůrci v Miami hovoří jednou řečí a dívají se do společné budoucnosti."

Účastníci schůzky diskutovali o perspektivách vývoje po skončení éry Fidela Castra. O čem dále mluvili, to nám řekl 1. tajemník českého velvyslanectví v Havaně Stanislav Kázecký, který Českou republiku na mítinku reprezentoval.

"Hlavním tématem prvního dne jednání bylo téma politických vězňů, účastníci požadovali jejich bezpodmínečné osvobození. V průběhu setkání zaznělo i poselství amerického prezidenta George Bushe. Účastníci nebyli v průběhu celé akce výrazně obtěžováni ze strany tajné policie."

Znalci poměrů na Kubě nicméně předpokládají, že po skončení schůzky nastane s určitým časovým odstupem vlna zatýkání jejích účastníků.

Prezident Bush ve svém poselství kubánským disidentům, které bylo odvysíláno z audiozáznamu, prohlásil, že vlna demokracie se šíří po celém světě a brzy dorazí také ke kubánským břehům. Žádný tyran nemůže ustát sílu svobody, protože naděje je v každém srdci, dodal Bush.

K veřejnému shromáždění disidentů se připojil také diplomat amerického zastoupení v Havaně James Cason. Prezident Bush se sešel se zástupci kubánské komunity ve Spojených státech a diskutoval s nimi o jejich úsilí o změnu režimu na Kubě.

Bushova administrativa minulý rok zpřísnila embargo vůči Kubě a omezila pomoc, kterou mohou Američané kubánského původu podporovat své příbuzné na ostrově.

Pavel Novák, Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme