Kubánští disidenti vyzvali k demokratickým změnám na ostrově

Vláda kubánského prezidenta Fidela Castra umožnila disidentskému hnutí na ostrově, aby zahájilo dvoudenní setkání. Zúčastnit se ho ovšem nemohli pozorovatelé, kteří přiletěli z Evropy - ty kubánské úřady předem vyhostily ze země. To postihlo i českého senátora Karla Schwarzenberga, který se v pátek večer vrátil do Prahy. Celý incident může podle pozorovatelů zhoršit vztahy mezi Havanou a Evropskou unií, které jsou už tak napjaté kvůli kubánskému přístupu k dodržování lidských práv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

setkání kubánských disidentů

setkání kubánských disidentů | Zdroj: ČTK

Kuba umožnila schůzku disidentů. Během setkání na předměstí Havany vyzvali k demokratickým změnám na ostrově a k propuštění politických vězňů. Na 200 lidí pak skandovalo hesla "svobodu, svobodu" a "pryč s Fidelem Castrem". Setkání uspořádalo Shromáždění na podporu kubánské občanské společnosti, které je střešní organizací sdružující desítky malých disidentských skupin.

Kubánské úřady v minulých dnech vyhostily reprezentanty mnoha zemí, kteří se chtěli schůzky zúčastnit. Vedle senátora Karla Schwarzenberga to byl poslanec Spolkového sněmu Arnold Vaatz, což vyvolalo ostrý protest Německa. Vypovězeni byli i dva polští europoslanci. Také Itálie a Španělsko povolaly kubánské velvyslance v Římě a Madridu, aby podali vysvětlení, proč byli jejich představitelé z Kuby vykázáni.

Na cestě domů je šestice Poláků, kterým kubánské úřady zakázaly pobyt na území státu. Polské ministerstvo zahraničí žádá, aby se incidentem zabývala Evropská unie. Případ zřejmě bude mít dohru na červnovém jednání ministrů zahraničí Unie.

schůzka kubánských disidentů | Foto: ČTK/AP

Polská média informují o tom, že kubánské úřady postupovaly v případě šestice polských občanů stejně jako v případě senátora Karla Schwarzenberga, poslance Bundestagu Arnolda Vaatze nebo dvou polských členů Evropského parlamentu.

Důvody deportace vysvětloval ve Varšavě kubánský velvyslanec Jorge Lefebre. "Nebyli to turisté, a proto jsou jejich turistická víza neplatná. Měli si opatřit ta správná vstupní povolení." Polské ministerstvo zahraničí to označilo za porušení mezinárodního práva. Šéf diplomacie Adam Rotfeld předeslal, že celý případ bude předmětem jednání v rámci Evropské unie.

Karel Schwarzenberg po návratu do Prahy řekl, že Kuba nevyužila šance, kterou jí Evropa dala. Unie totiž uplatňuje vůči Havaně tzv. měkkou politiku, kterou na popud španělských socialistů schválil Evropský parlament.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme