Kubánští disidenti vyzvali k masovým pokojným protestům

Na Kubě skončilo shromáždění disidentů. Dvoudenní jednání nenarušil žádný incident ani zásah vládních sil. Schůzku kubánské úřady poprvé povolily. V minulosti všechny podobné pokusy potlačily už ve stadiu příprav. Vláda teď pouze zabránila politikům a dalším pozorovatelům z Evropy včetně českého senátora Karla Schwarzenberga, aby se schůzky zúčastnili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůzka kubánských disidentů | Zdroj: ČTK

Účastníci schůzky zvolili řídící výbor zastřešující organizace opozičních skupin a hnutí a přijali společné prohlášení vyzývající obyvatele Kuby k masovým pokojným protestům proti nynějšímu režimu. Odsoudili systém vlády jedné strany a od režimu požadují vznik demokratického pluralismu, respektování lidských práv a svobodu pro politické vězně. Do čela organizace zastřešující desítky menších hnutí zvolili ekonomku Marthu Beatriz Roqueovou.

Podporu kubánským disidentům vyjádřil také americký prezident George Bush. Ve svém poselství, které bylo odvysíláno z audiozáznamu, prohlásil, že vlna demokracie se šíří po celém světě a brzy dorazí také ke kubánským břehům. Žádný tyran nemůže ustát sílu svobody, protože naděje je v každém srdci, dodal Bush.

Představitelé různých názorových proudů kubánské opozice takto sešli vůbec poprvé. Jak Radiožurnálu řekl český velvyslanec ve Washingtonu Martin Palouš, s disidenty na ostrově sympatizují i odpůrci režimu, kteří tvoří komunitu emigrantů ve floridském Miami: "Ti miamští Kubánci byli de facto hodinu za hodinou propojeni s organizátory toho havanského setkání a poprvé se mi skutečně zdálo, že jak disidenti na ostrově, tak jejich podpůrci v Miami hovoří jednou řečí a dívají se do společné budoucnosti."

Avšak některá opoziční hnutí se schůzky nezúčastnila právě proto, že ji financovali exulanti na Floridě. To prý nahrává Fidelu Castrovi, který disidenty označuje za žoldáky Washingtonu.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme