Kubánští komunisté schválili reformy socialismu

Kuba povolí soukromé vlastnictví nemovitostí. Je to jedna z reforem, kterou schválil sjezd komunistické strany Kuby, tedy jediné povolené strany v zemi. Doposud se mohly domy a byty pouze dědit nebo komplikovaně směňovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Catedral de San Cristobal

Catedral de San Cristobal | Foto: Krasivaja

Mohla by to být revoluční změna. Jak bude uvolněné soukromé vlastnictví fungovat, ale zatím není jasné. Kubánský prezident Raúl Castro navíc upozornil, že nebude povolené hromadění majetku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jarmila Kolmanová, která sleduje dění na Kubě, ve Světě o jedné.

Delegáti 6. sjezdu komunistické strany odhlasovali tři stovky změn, které mají tamní socialismus reformovat. Změny mají údajně ‚garantovat pokračování a nevratnost socialismu‘, který podle závěrů sjezdu zůstává jediným způsobem, jak zachovat výdobytky kubánské revoluce. Zaručit už má nikoli rovnostářství, ale rovná práva a příležitosti pro všechny.

Změna se týká i toho, že sice zůstane plánovaná ekonomika, ale zároveň se centrální plánování uvolní. Státní podniky mají zůstat základem kubánské ekonomiky, ale kromě nich se také budou rozvíjet způsoby zahraničních investic, družstva, malí rolníci či živnostníci nebo nájemci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny, které čekají Kubánce, sleduje redaktor David Koubek.

Změny by podle všeho mohly ukončit mimo jiné měsíční příděl zvýhodněných dotovaných potravin pro všechny. Nadále by ho měli by dostávat jen ti, kteří ho opravdu potřebují. Kuba navíc platí velké peníze za dovoz potravin, v jejich produkci není soběstačná. A to by se mohlo trochu změnit tím, že větší prostor dostane rodinné farmaření či malí rolníci.

„Kuba je na tom ekonomicky velmi špatně, de facto bankrotuje a on (Raúl Castro, pozn.red.) musí změny minimálně navrhnout, aby ukázal lidu, že s tím něco hodlá dělat,“ řekla Jarmila Kolmanová, která dění na Kubě sleduje.

Sjezd volil také nové vedení strany. Současné kubánské vládnoucí garnituře je většinou přes 70 i přes 80 let. A i přesto, že prezident Raúl Castro tvrdil, že omladí politické a tím pádem komunistické špičky, zvolili delegáti sjezdu prvním tajemníkem strany právě Raúla Castra, kterému je 79 let. Jeho zástupcem se pak stal osmdesátiletý José Machado Ventura.

Změny posvětil i bývalý dlouholetý vůdce Fidel Castro. Státní média otiskla jeho dopis. Píše v něm, že je nutné napravit chyby minulosti, aby kubánský komunismus vydržel i pro další generace. Kubánská opozice se k návrhům podle Kolmanové staví dost vlažně. „Zatím jsou to jen názvy, ale nikdo nepředstavil návrh, jak to má proběhnout a jak to má vypadat,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Carlos Gonzalez Sháněl komentoval návrhy jezdu kubánské komunistické strany ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Disent se podle Carlose Gonzaleze Sháněla tváří na představené reformy a na stav současného vedení země velmi skepticky. Nicméně Gonzalez Sháněl připouští, že jde o důležitý krok k otevření společnosti. „Vše, co se teď děje, je známý scénář. Nepřekvapuje mě to, je to trend, jaký se dá čekat,“ řekl. Naopak čekal více ústupků vůči opozici. „Že zazní nějaká výzva k uznání politické opozice, to nepadlo,“ upozornil Gonzalez Sháněl ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu.

David Koubek, ak, Michal Šenk, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme