Kuchyně paní Goldy stále spojuje bývalé spolužáky

Vánoce jsou obdobím, kdy mimo jiné vzpomínáme na ty, kteří už tady s námi nejsou, nebo se odstěhovali na druhý konec světa. Takový osud potkal i většinu polských Židů, jejichž rodiče sice přežili holocaust, ale ani komunistický režim k nim nebyl vstřícný. Jak mezi sebou komunikují zbytky židovského národa v Polsku - o tom náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chanuka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Herečka, zpěvačka a režisérka varšavského Židovského divadla Golda Tencerová se rozhodla, že obnoví tradici návštěv ze 60. let, kdy se celá třída scházela u nich doma.

"Absolvovala jsem židovskou školu v Lodži těsně předtím než ji zavřeli a v březnu 1968 pak ostudně vyhnali Židy z Polska. Já jsem bohužel - nebo bohudík - zůstala tady. Téměř všichni ostatní z maturitního ročníku ale zmizeli v zahraničí - někteří žijí v New Yorku, jiní v Izraeli a další třeba v Dánsku. Jsou to moji jediní přátele a věřte, že mi je můžete závidět."

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Dorazín vypráví o kuchyni paní Goldy

Jednou za rok se tato třída setkává ve Varšavě, v židovském divadle, kde se někdejší spolužáci stávají na jeden večer aktéry kabaretu s důvěrně známými písničkami.

Důležitou součástí představení jsou recepty na jídla židovské i polské kuchyně, které vymyslela maminka paní Goldy. Představení se proto jmenuje V kuchyni mámy Soni.

"Kuchyně mámy Soni je symbolem všech našich mám a vůní našeho dětství." Golda Tencerová vzpomíná, že jídla, která paní Soňa připravovala, nebyla ani zvlášť labužnická, ani elegantně podávaná a už vůbec ne dietní. Jejich vůně ale provázela spolužáky po celý život v emigraci a pravděpodobně je přivedla i zpět do Varšavy.

Sraz abiturientů této školy není jen židovskou záležitostí. Chodí sem také Poláci, kteří židovskou kuchyni, písničky a přístup k životu považují za součást své kultury: "V každém polské městečku můžete najít svědectví po židovském národě. Je to součást naší kultury a musíme se znovu naučit s tím žít. Musíme umět ocenit to, co je pro nás charakteristické. Polská a židovská kultura byly dřív hodně provázané, říká zpěvačka Danuta Stankiewiczová.

Paní Golda Tencerová vydala rodinné recepty i písničky v knížce, kterou mohu vřele doporučit každému, kdo má rád nezdravá jídla v kombinaci s dobrou židovskou hudbou.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme