Obžalovaní popřeli, že si psali o Kuciakově vraždě. S Kočnerovým telefonem podle nich někdo manipuloval

Dva obžalovaní v případu vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka v úterý u soudu namítali, že bylo manipulováno s obsahem jejich komunikace, kterou policie zajistila v mobilním telefonu podnikatele Mariana Kočnera obžalovaného z objednání reportérovy vraždy. Zmíněné zprávy si podle médií vyměňoval Kočner s další obžalovanou Alenou Zsuzsovou, kterou měl podnikatel podle dostupných informací ve svém telefonu uloženou pod jiným jménem.

Bratislava/Pezinok Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský podnikatel Marián Kočner obžalovaný v případu vraždy novináře Jána Kuciaka před soudem 19. 12. 2019

Slovenský podnikatel Marián Kočner obžalovaný v případu vraždy novináře Jána Kuciaka před soudem 19. 12. 2019 | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Zsuzsová a Kočner uváděli, že zprávy se netýkaly přípravy Kuciakovy vraždy, ale jiných témat. Kočnerův obhájce se dříve neúspěšně snažil zabránit tomu, aby se soud na líčení zmíněnými přepisy komunikace z mobilní aplikace vůbec zabýval.

Kdo bude lepším patronem novinářů než ten, co má v sobě patronu, psal o Kuciakovi obviněný Kočner

Číst článek

Z přepisů, které již dříve unikly do médií a které soud zahrnul mezi důkazy, vyplývá, že část komunikace mezi Kočnerem a jeho známou Zsuzsovou probíhala spíše v šifrách. Podle záznamů Kočner krátce před Kuciakovou vraždou poslal Zsuzsové zprávu, ve které byla číslice 50, dále symbol smrtky a anglické slovo „soon“ (brzy).

Slovenský tisk psal o tom, že Kočner den po Kuciakově vraždě vybral ze svého účtu v bance 50 000 eur (1,38 milionu korun), což prý byla součást odměny za vraždu.

Podle prokuratury Kočnerovu objednávku na Kuciakovu vraždu Zsuzsová předala zprostředkovateli Zoltánu Andruskóovi, který dříve vinu přiznal a přistoupil na trest vězení 15 let.

Kočner i Zsuzsová u soudu tvrdili, že zmíněná komunikace se týkala například založení politické strany či modelingové kariéry dcery obžalované. Upozorňovali rovněž na údajnou manipulaci s Kočnerovým mobilním telefonem.

Tóth měl telefon dva měsíce

„Elektronické stopy hovoří o tom, že nějaká osoba manipulovala s telefony a s aplikacemi v době, kdy uvedenými zařízeními disponovala. Říkám, že komunikace byla měněna a doplněna v některých částech,“ řekl u soudu Kočner.

‚Je třeba sejmout novináře a dají pokoj.‘ U speciálního soudu v Pezinku četli výpověď Kočnerova bratra

Číst článek

Jeho mobilní telefon se zmíněnou komunikací odevzdal policii Kočnerův někdejší spolupracovník, bývalý šéf kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Peter Tóth, který u soudu letos v lednu vypovídal proti Kočnerovi.

„V mém telefonu žádná komunikace v aplikaci Threema s nikým zajištěna nebyla. Byla vydána svědkem, který ji měl dva měsíce,“ tvrdila zase Zsuzsová.

Podle obžaloby si Kuciakovu vraždu objednal Kočner ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Letos v únoru byl Kočner spolu s exministrem hospodářství a někdejším ředitelem televize Markíza Pavolem Ruskem nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu za padělání směnek. Kočner je také stíhán v několika jiných případech ekonomické kriminality.

Kromě Andruskóa vinu v případu Kuciakovy vraždy dříve přiznal také Miroslav Marček, druhý z původního počtu pěti obviněných. Marček u soudu řekl, že v roce 2018 zastřelil Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou v jejich domě, přiznal se také ještě k jiné vraždě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme