Kučma se vyslovil pro opakování voleb

Zopakovat prezidentské volby na Ukrajině chce odstupující hlava státu Leonid Kučma. Podle něj je tento krok v zájmu zachování míru a vyřešení sporů kolem kontroverzních výsledků předchozího hlasování. Prezident, který ve sporných volbách 21. listopadu nekandidoval, ale plnou vahou se postavil za údajného vítěze premiéra Viktora Janukovyče, vyzval během krize ke kompromisu. Pro nebo proti novému hlasování se ale až dosud otevřeně nevyslovil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonid Kučma a Viktor Janukovyč | Zdroj: ČTK

Byly prezidentské volby na Ukrajině zmanipulované? Tuto otázku dnes ukrajinský Nejvyšší soud nezodpověděl. Jednání bude pokračovat v úterý ráno. Podle právníků je možný dvojí scénář: buďto soudní dvůr nařídí dílčí opakování voleb, nebo žádná pochybení neshledá a inauguraci Viktora Janukovyče už nebude stát oficiálně nic v cestě. Experti se ale shodují, že soud nemá pravomoc prohlásit za neplatné celé hlasování.

Nejvyšší soud v pondělí jednal od deseti hodin dopoledne. Před budovou příznivci opozičního kandidáta Viktora Juščenka zablokovali přístupové cesty. Jak řekla mluvčí soudu, nelze vyloučit, že zasedání bude trvat třeba i několik dnů. Juščenko a jeho lidé věří, že soud přijme stížnosti opozice na průběh prezidentských voleb.

Mezitím celá Ukrajina mluví o obavě z rozpadu země; napětí roste. Východ Ukrajiny, který podporuje prorusky orientovaného premiéra Viktora Janukovyče, uvažuje o autonomii, Ukrajina slyší o katastrofě. K autonomii ruskojazyčného průmyslového východu se vyjádřil i odstupující prezident Leonid Kučma. Podle něj je to nepřijatelné; varoval přitom guvernéry separatistických regionů před rozdělením země.

V Kyjevě také sílí obavy z možného násilí. Premiér a údajný vítěz prezidentských voleb Viktor Janukovyč při setkání s Leonidem Kučmou oznámil, že z hlavního města kvůli většímu bezpečí odvezl svou rodinu. Janukovyč také řekl, že podpoří nové hlasování, prokáže-li se, že volební výsledky byly zfalšovány.

Nejistota ohledně dalšího vývoje vede Ukrajince k hromadnému vybírání svých bankovních vkladů. Některým finanční ústavům proto hrozí nedostatek hotovosti. Centrální banka označila za hlavního viníka politiky, kteří svými neuváženými komentáři podporují obávaný "run" na banky. Národní banka ale tvrdí, že situaci zvládne a že komerčním bankám poskytne dostatek hotovosti.

Ukrajina se zmítá v politické krizi, kterou způsobil nejasný výsledek prezidentských voleb. Lidé vybírali vklady už dříve, ale v těchto dnech výběry zvýšili. Lidé své úspory nejčastěji mění za dolary.

Marika Táborská, Miroslav Karas, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme