Kučma zažádal o vízum pro cestu do Prahy

Ukrajinský prezident Leonid Kučma oficiálně požádal o české vstupní vízum pro svoji účast na pražském summitu NATO. Narozdíl od běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, kterému české úřady odmítly vízum udělit, nebude mít Kučma s jeho získáním žádné problémy. Bělorusko dnes oznámilo, že ho na vrcholné schůzce v Praze bude zastupovat jeho velvyslanec při Severoatlantické alianci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonid Kučma | Zdroj: ČTK

Spolu s Ukrajinským prezidentem o vízum požádala zhruba třicetičlenná ukrajinská delegace. Kučma už v sobotu oznámil, že na summit pojede, i když ho aliance na vrcholnou schůzku nepozvala kvůli podezření Američanů, že Ukrajina s jeho souhlasem dodala Iráku radarový systém, a porušila tak embargo Organizace spojených národů.

Na summit přece jen dorazí i Bělorusové. Zastupovat je bude jejich velvyslanec při NATO v Bruselu. Ještě včera Minsk vyhrožoval, že pražskou schůzku bude bojkotovat.

Rozhodnutí českého ministerstva zahraničí neudělit vízum prezidentu Lukašenkovi považuje Bělorusko za hrubé porušení mezinárodních dohod týkajících se Rady euroatlantického partnerství, jejíhož zasedání se měl běloruský prezident v Praze zúčastnit. Přesto se běloruská delegace pražského jednání zúčastní na úrovni svého stálého zástupce při Severoatlantické alianci.

Minsk nyní zvažuje opatření, jimiž bude na celou situaci reagovat. Rada běloruského velvyslanectví v Praze Nikolaj Borisevič však na přímý dotaz Radiožurnálu odmítl konkretizovat, o jaká opatření by mělo jít. Podle prohlášení běloruské strany jednala Česká republika pod tlakem jiných velkých zemí, a incident dokazuje, že nemá vlastní nezávislou zahraniční politiku.

Naděžda Hávová, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme