Kühnl jednal se svým albánským protějškem o reformách v Albánii a budoucnosti Kosova

Česká republika je připravena Albánii pomoci s reformami, které by ji přiblížily k začlenění do severoatlantických struktur. V Tiraně se na tom shodli ministři obrany obou zemí Karel Kühnl a Fatmir Mediu. Zásadní slovo k integraci by měl podle Kühnla mít summit NATO v příštím roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tirana | Foto: World Sites Atlas

"V každém případě si myslím, že Česká republika, i když není jediná, která pomáhá Albánii na cestě do euroatlantické zóny, má co nabídnout, protože má v Albánii velmi dobrou pověst. Je zatím celkem jedno, na jaké minulosti je ta pověst založena," domnívá se Kühnl.

Na setkání ministrů obrany se projednával i postoj Albánie k budoucnosti jihosrbské provincie Kosovo. Po setkání s Karlem Kühnlem Fatmir Mediu potvrdil, že Albánie jednoznačně a otevřeně podporuje nezávislost Kosova. Albánský ministr ale odmítl snahy některých skupin v Kosovu i v Albánii spojit obě země v jeden celek.

Naproti tomu srbská vláda samostatnost Kosova zásadně odmítá. Místo toho nabízí širokou autonomii. O definitivním statutu Kosova rozhodnou v příštích dnech mezinárodní jednání za účasti představitelů OSN a Evropské unie.

Martin Drtina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme