Kühnl musel nocovat v Afghánistánu kvůli poruše letadla

O den později se z Afgánistánu do České republiky vrací ministr obrany Karel Kühnl. Zdržení zavinil defekt na letadle, které zajišťovalo převoz ministrovy delegace do severoafghánského Fajzábádu. Tentokrát ministra nezradil stroj z české letky, ale letoun turecké armády CO-130 Hercules.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva italské stroje typu Hercules | Foto: Jan Rosenauer

Během jednodenní návštěvy Kühnl jednal s oficiálními afghánskými představiteli a setkal se s českými vojáky, kteří působí v této zemi. V sobotu odpoledne měla česká delegace odletět do Kábulu, kde čekal ministrův český speciál Tu-154.

Tureckému letadlu, které s delegací z Kábulu přiletělo a mělo ji odvézt zpátky, ale během přistávacího manévru prasklo kolo. Stroj tureckých ozbrojených sil CO-130 Hercules měl defekt v okamžiku, kdy na jeho palubě nebyla česká delegace. Letoun zablokoval ranvej a znemožnil tak přílet náhradního stroje.

Delegace se kvůli tomu v sobotu nestihla včas vrátit do Kábulu. Tamní letiště z bezpečnostních důvodů přerušuje provoz vždy v 18:00 místního času, a proto Kühnl mohl odletět do Česka až dnes. Noc na dnešek ministr se skupinou členů českého parlamentu provizorně strávil ve Fajzábádu v táboře Provinčního rekonstrukčního týmu, kde slouží Češi společně s Dány a Němci.

České politiky při jejich cestách do zahraničí v poslední době provázejí problémy s letouny často. Na začátku června uvízl ministr zahraničí Cyril Svoboda v černohorské Podgorici kvůli poruše stroje An-26 z české takzvané vládní letky. V dubnu musel hodinu po startu neplánově přistát v Mnichově armádní challenger s prezidentem Václavem Klausem, který letěl do Říma na pohřeb papeže.

Sám Kühnl letos podobné potíže zažívá již podruhé. V březnu se muselo kvůli technické závadě vrátit letadlo Tu-154, v němž ministr obrany cestoval do Izraele. Závada nebyla vážná a Kühnl pokračoval asi po dvou a půl hodinách v cestě.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme