Kulhánek vystoupil na Valném shromáždění OSN. Podpořil územní celistvost Ukrajiny a Gruzie

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek v projevu na 76. zasedání Valného shromáždění OSN vyzval k větší mezinárodní spolupráci v boji proti terorismu, obnově po pandemii nemoci covid-19 či ve snahách čelit změnám klimatu. Vyjádřil znepokojení ze situace v Bělorusku a podpořil celistvost území Ukrajiny a Gruzie. Státy by podle něj měly pracovat na tom, aby se z technologií nestaly nové prostředky dohledu a perzekuce lidí.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek při projevu na 76. zasedání Valného shromáždění OSN | Foto: Mary Altaffer | Zdroj: Reuters

Podle Kulhánka hrozba terorismu ve světě nepolevila. Mezinárodní společenství musí spojit síly, aby odvrátilo humanitární krizi v Afghánistánu a nadále bojovalo proti terorismu.

Ministr zahraničí Tálibánu chce vystoupit na Valném shromáždění OSN. Žádá i o výměnu velvyslance

Číst článek

„Tálibán musí zaručit bezpečný a plynulý přístup na celé území Afghánistánu všem humanitární zaměstnancům a představitelům OSN, a to včetně žen,“ uvedl Kulhánek, který připomněl, že Česká republika bojuje proti islámským radikálům v Mali.

Pandemie covidu-19 podle Kulhánka ukázala, jak propojený je globální svět a jak je důležitá mezinárodní spolupráce. „Pandemie covidu-19 bohužel zrychlila negativní trendy v ochraně lidských práv,“ uvedl český ministr zahraničí.

Pandemie také ukázala význam Světové zdravotnické organizace (WHO), která by si však při změnách svého fungování měla z epidemie vzít ponaučení.

„Česká republika je znepokojena neustálou masovou represí v Bělorusku,“ prohlásil Kulhánek v New Yorku. Vyjádřil podporu územní celistvosti Ukrajiny a Gruzie.

„Odsuzujeme také záškodnické aktivity podporované státy, jež se staly v posledních letech v Evropě, jako nepřijatelné, nelegální a v rozporu s veškerými zásadami OSN,“ řekl Kulhánek, který dodal, že Česká republika zažila tyto aktivity „na vlastní kůži“.

Silná spolupráce mezi státy

Podle Kulhánka bude klimatický summit OSN, jež se odehraje v listopadu v Glasgow, klíčový. Vyzval také státy k větší spolupráci na tom, aby se moderní technologie nestaly prostředkem kontroly a útlaku obyvatelstva.

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN

Číst článek

Váha kyberprostoru v životech lidí se zvyšuje, rostou ale také útoky na kybernetické infrastruktury, uvedl český ministr zahraničí. Zaručit bezpečný a přístupný kybernetický prostor patří k výzvám dnešní doby, dodal.

Klíč k úspěchu ve všech těchto oblastech podle Kulhánka spočívá v silné spolupráci mezi státy a dodržování mezinárodních pravidlech. Podle něj lidstvo ukázalo, že „je schopno velkých úspěchů, když dokážeme spolupracovat“.

Kulhánek odletěl do New Yorku v neděli. V předchozích dnech měl ministr zahraničí řadu jednání se svými protějšky a setkal se také s významnými členy české komunity v USA.

Valné shromáždění v New Yorku potrvá do pondělí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme