'Kulku budu mít v krku zaseknutou asi do konce života.' Muž zachraňoval lidi v Las Vegas, sám byl postřelen

Jonathan Smith, 30letý opravář kopírek, utrpěl zranění, zatímco zachraňoval lidi před útokem Stephena Paddocka. Ten si v Las Vegas v noci na pondělí vyžádala celkem 59 mrtvých. Smith patří mezi více než pět set lidí, kteří se po tragické události dostali do péče lékařů, na večer mu ale zatím zůstává vzpomínka – kulka zaseknutá v levé části krku.

Las Vegas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stejně jako přes 20 tisíc dalších si i Jonathan Smith v neděli večer užíval Route 91 Harvest Country Festival v Las Vegas. Navštívil ho společně s rodinou a na vrchol celého dne – vystoupení zpěváka Jasona Aldeana, se jim podařilo získat místa blízko u pódia.

Když se ozvala střelba, Smith i jeho bratr Louis Rust si nejdříve mysleli, že jde o ohňostroj. Rány ale neustávaly. Zpěvák Aldean se podíval na svou ochranku a vzápětí utekl z pódia. Světelné reflektory okamžitě zhasly.

Útočník z Las Vegas vlastnil přes 40 zbraní a v domě měl výbušniny. Počet obětí stoupl na 59

Číst článek

Muži si záhy uvědomili, co se děje. Bratr Louis řekl všem devíti členům rodiny – včetně dětí, aby se chytili za ruce a utíkali. V tu chvíli už dav ovládla panika.

Smith se soustředil na záchranu svých neteří, masa lidí je ale brzy rozdělila. Jak muž vypověděl pro Washington Post, ohlédl se a zahlédl krčící se návštěvníky festivalu a blížící se policejní patrolu. Lidé byli vyděšení a nevěděli, co dělat. „Střelec, střelec, pojďte, musíme utéct!“ nepřestával Jonathan Smith křičet.

Několik lidí popadl a řekl jim, ať ho následují k areálu parkoviště pro hendikepované, směrem od lasvegaského bulváru. Na plácku se společně přikrčili za poslední řadu aut. „Dostal jsem odtud pár lidí,“ řekl Smith. „Připadalo mi, že se střely ozývají z bulváru,“ dodal.

'Paží mi projelo horko'

Několik dívek ale nebylo dostatečně schováno. Jonathan Smith proto vstal ze svého úkrytu, aby je přiměl posunout se do bezpečí. V tu chvíli mu jedna z kulek vypálených Stephnenem Paddockem uvízla v krku.

„Najednou jsem svůj krk vůbec necítil a paží mi projelo podivné horko,“ vylíčil později Smith zdravotníkům.

Má zlomenou klíční kost, popraskaná žebra a pohmožděné plíce. Doktoři se prozatím bojí kulku z jeho krku vyndat. Obávají se, že by tím mohli způsobit ještě větší škody. Ránu proto ošetřili a obvázali. Muž je podle nich stabilizovaný a není bezprostředně ohrožen na životě, kulka minula životně důležité orgány a cévy. 

„Kulkou budu mít v krku zaseknutou asi do konce života,“ dodává Smith. Sám sebe ale považuje za šťastlivce, na rozdíl od něj téměř 60 lidí tragickou střelbu nepřežilo. Je také přesvědčen, že ho zachránil jeden z policistů, kteří na festivalu trávili své volno. Zastavil krvácení a dostal ho do bezpečí. „Myslel jsem jen na to, že nechci zemřít,“ vzpomíná Smith. Později se setkal i se svou rodinou, všichni jsou v pořádku.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme