Kulturním městem Evropy je letos Marseille. Trochu na zlost Paříži

Letošními kulturními městy Evropy jsou Košice a druhé největší francouzské město Marseille. Téměř by se dalo říci, že se kozel stal zahradníkem - z města zločinu se stane město kultury? Marseille ale svou šanci hodlá využít. Na nových stavbách se podíleli významní světoví architekti a město doslova prokouklo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Marseille se dnes všude staví

V Marseille se dnes všude staví | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

Marseille se chystá nabídnout sérii koncertů, výstav - mezi nimi Picassa, Duffyho ale třeba i Josefa Koudelky a mnoho dalších kulturních akcí, nejen v samotném městě, ale i v jeho okolí, například v Aix en Provence.

V Evropě je toto město známé hlavně díky původu francouzské hymny, pochopitelně také kvůli proslulému mýdlu a nesmíme zapomenout ani na pétanque nebo pastis. Ale to nestačí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O francouzském městě kultury natáčel zpravodaj ČRo Jan Šmíd

„Marseille nemá pověst kulturního města, vlastně si ho jen těžko dáváte do souvislosti s kulturními akcemi nebo kulturním životem, tento projekt by měl vnímání města změnit a je také velkou příležitostí pro jeho obyvatele seznámit se se světem,“ říká Rabiha Beaissa z turistického úřadu.

Svět tak bude mít možnost objevit město, o němž se moc neví. Ale ani sami Marseillané si s ním neví rady.

Vernisáže mezi paneláky ? to jsou Košice, Evropské hlavní město kultury 2013

Číst článek

„Je to multikulturní město, je těžké ho charakterizovat, geograficky je otevřeno moři, je vlastně téměř celé vytvořeno přistěhovalci, nepochybně má své potíže, které souvisejí i s vysokou kriminalitou, zároveň je to město, které má velký potenciál růstu,“ tvrdí Fabien, student historie.

Ve vedení projektu Rakušan

Skutečnost, že Marseille je kulturním městem Evropy, určitě netěší Paříž. „Ta rivalita má až komický rozměr,“ říká zástupce ředitele celého projektu Rakušan Ulrich Fuchs.

Je určitě neobvyklé, že na tak důležité místo posadí Rakušana. „Mým jmenováním, tedy cizince, se prý s radostí vyhnuli tomu, že by na mé místo museli zvolit Pařížana,“ je přesvědčen Fuchs.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme