‚Lidem to líp dochází, když je olízne.’ Policisté v Calais hlídají dodržování rozestupů na vzácných koních

V severní Francii nasadili do boje proti šíření nového koronaviru koně vzácného boulonnského plemene. Nepomáhají sice při vývoji vakcíny, ale starají se o dodržování protiepidemických opatření na plážích u města Calais. Na hřbetě jim totiž sedí příslušníci městské policie a na plážích hlídkují.

Audio Calais Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté na robustních bílých koních na plážích v Calais nejen kontrolují povinné rozestupy lenošících lidí, ale také, aby netvořili velké skupiny a nepili alkohol. Ono takové upozornění, že za konzumaci alkoholu na pláži hrozí pokuta 68 eur, tedy asi 1800 korun, a předvolání k soudu zní ze sedla koně o dost důrazněji, než když strážník stojí tváří v tvář člověku v plavkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč na lidi v Calais dohlížejí policisté na koních? Dozvíte se v reportáži

„Z výchovného hlediska je to takové přijatelnější. A díky koni působivé. To co říkáme, lidem ještě líp dochází, když je kůň olízne. Zkrátka jim dá pusu,” říká jeden z policistů.

Koně, na kterých příslušníci městská policie v Calais budou na plážích hlídkovat celé léto, jsou robustní bílí se srstí připomínající leštěný mramor.

Písek jim nevadí

Jde o staré francouzské plemeno boulonnských koní, kteří se užívali jako tažná zvířata právě na severu Francie na pobřeží kanálu La Manche. V Calais se bude na hlídkách s policisty střídat osm těchto koní. Chůze v písku jim nedělá problém, jsou silní a přitom mírné povahy.

Podle turistů oslovených francouzskou televizí na pláži v Calais, je to pro lidi příjemnější vidět mezi slunečníky a dekami vznešené koně, než policejní auta s houkačkou. A navíc jsou koně milí.

Možná takové zviditelnění těchto zvířat pomůže i k záchraně jejich populace. Na začátku 20. století se jich na farmách chovalo více než půl milionu kusů. Dnes se počet čistokrevných jedinců plemene boulonnského koně pohybuje jen v řádu stovek.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme