BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Tálibán zaútočil na další afghánské město. Snaží se upevnit vyjednávací pozici pro mírovou dohodu s USA

Po sobotním útoku na město Kunduz v neděli příslušníci hnutí Tálibán zaútočili na další město na severu Afghánistánu, a sice Púli Chumrí. S odkazem na představitele provincie Baghlán o tom informují zahraniční tiskové agentury. Povstalecká organizace je blízko mírové dohody se Spojenými státy a podle pozorovatelů si nejnovějším útokem snaží upevnit vyjednávací pozici.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé opouštěli město Kunduz po útoku Tálibánu. | Zdroj: Reuters

Tálibán hlavní město provincie Baghlán přepadl kolem jedné hodiny v noci místního času (kolem 03.30 SELČ).

Jednotky Tálibánu zaútočily na severoafghánské město Kunduz, v nemocnici si vzaly rukojmí

Číst článek

Místní vedení se podle agentury DPA obává, že pokud centrální vláda v Kábulu nepošle posily, mohlo by se město do odpoledne dostat do rukou povstalců. Mluvčí ministerstva vnitra ale uvedl, že nejde o větší ofenzivu, ale jen o izolované akce, a že bezpečnostní složky příslušníky Tálibánu obklíčily.

Tálibán se podle oficiálních afghánských zdrojů mezitím podařilo díky afghánské armádě a za vzdušné podpory amerických ozbrojených složek vytlačit z Kunduzu.

„Město Kunduz bylo vyčištěno a tálibové vypuzeni ze zabraných oblastí,“ řekl mluvčí ministerstva vnitra. „Situace ve městě se vrátila k normálu,“ dodal. Jeho výroky ale zpochybnil mluvčí Tálibánu, podle nějž jednotky organizace zůstávají na svých pozicích.

Blízko dohodě

Tálibán v současné době vyjednává se zástupci Spojených států v Kataru o ukončení občanské války v Afghánistánu a obě strany tvrdí, že jsou blízko dohodě. V Afghánistánu je 20 000 zahraničních vojáků, většina z nich jsou Američané. Válka, která v zemi trvá od roku 2001, si podle odhadů vyžádala životy asi 31 000 civilistů.

Vládu Tálibánu svrhla v listopadu 2001 mezinárodní koalice vedená Američany, kteří tak reagovali na teroristické útoky ve Spojených státech z 11. září téhož roku, jejichž strůjci měli podporu afghánského režimu. Od té doby ale pozice Tálibánu postupně sílí; nyní povstalci ovládají zhruba polovinu Afghánistánu a požadují, aby ze země odešly veškeré zahraniční jednotky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme