Kuřáci si v belgických barech a kavárnách zapálí naposledy

Cigaretu ke kávě si už dnes dají Belgičané v barech a kavárnách naposledy. S příchodem července začne v této zemi platit zákaz kouření ve všech pohostinských zařízeních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouření | Foto: Jan Rosenauer

Belgickým kuřákům nastanou těžké časy. Země hostící na svém území většinu evropských institucí se rozhodla zakázat kouření ve všech pohostinských podnicích. Už 4 roky se tam nesmí kouřit v restauracích, kde se podává jídlo. Bary a kavárny měly dosud výjimku. Ale už došlo i na ně. Tedy na kuřáky, kteří do nich chodí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Nováka o zákazu kouření v belgických kavárnách a barech

Dnes rozkládá majitelka baru Au daringman v centru Bruselu paní Martine Peeters popelníky na stoly naposledy. Od července se tady v jejím malém baru nesmí kouřit.

Paní Martine se zákazem rezolutně nesouhlasí. Měla prý v úmyslu proti němu protestovat a nechat svoje hosty ve svém podniku kouřit, ale rozmyslela si to. Pokuty za porušení zákazu jsou vysoké. Pro majitele baru, či kavárny až 1600 eur. Bude se tedy muset zákonu přizpůsobit.

Ještě neví, jestli jí zákaz odláká zákazníky. Musí se ale podřídit právu. Nic jiného jí nezbývá.
Stěžuje si na to, že velké kavárny mohou pro kuřáky vyčlenit zvláštní místnost, nebo klimatizované kabiny. Ona si to ve svém malém, ale zvláště mezi vlámskými umělci vyhlášeném baru, dovolit nemůže.

Suzanne Gabriëls z Nadace proti rakovině považuje zákaz kouření ve všech pohostinských zařízeních za dobrý nápad. Zabrání se tím hlavně pasivnímu kouření hostů nekuřáků, nebo personálu podniku.

Podle Suzanne Gabriëls se sice restauratéři před zavedením zákazu také báli, že od nich odejdou zákazníci, ale to se nestalo. Mohlo by to tak dopadnout i teď. Podle průzkumu Nadace proti rakovině, neměl zákaz kouření v restauracích žádný negativní hospodářský dopad.

Leo z francouzského Saint Étiéne si přišel do baru Au daringman paní Martine vypít kávu a vykouřit cigaretu. V létě si podle něj může kuřák odskočit na terasu nebo na chodník, ale co bude v zimě. To se nikomu nebude chtít stále vstávat a jít si zapálit ven.

Zprávu, že si kávu s cigaretou už od července v belgických kavárnách nedá, přijal jako fakt. Bude se s tím prostě muset vyrovnat. O tom, že by přestal kouřit se ale nezmínil.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme