Kuřáci to budou mít stále těžší
Ministerstvo zdravotnictví varuje: Kouření poškozuje zdraví, kouření způsobuje rakovinu. Tak to si někteří z nás mohou každý den přečíst na své krabičce cigaret. A je nás - kuřáků - opravdu hodně. V mnoha zemích se proto tabákové epidemii snaží zabránit i docela "drastickými" opatřeními. A možná, že za pár měsíců takovým opatřením dá zelenou i naše vláda.
Co se po Novém roce změnilo pro kuřáky v některých evropských zemích? Tento rok to prý budou mít těžší především milovníci tabáku v Irsku, Nizozemsku, Norsku a ve Francii - proč?
Tak například Irové už nebudou moci se svou cigaretkou vejít do své oblíbené hospůdky ani do hotelových barů. A to je pro irské kuřáky samozřejmě velká rána, protože v restauracích - v těch klasických irských pubech - se kouří už od šestnáctého století. Právě tehdy byl do Irska tabák poprvé dovezen. A Norové na tom budou od jara podobně.
Nizozemci to asi budou mít ještě horší. Už si totiž nebudou moci zapálit na některých veřejných místech. Od prvního ledna platí zákaz kouření na všech zastávkách, toaletách, v autobusech, taxicích a samozřejmě i v kancelářích a dokonce i na chodbě úřadů. Francouzům přijdou cigarety zase pěkně draho. Ceny tabákových výrobků ve Francii totiž stouply potřetí za posledních dvanáct měsíců.
Je asi jasné, že vlády k takovým krokům sahají především kvůli vysokému počtu nemocných kvůli kouření. Ví se, kolik úmrtí způsobuje kouření na celém světě?
Statistiky samozřejmě existují. Podle nich asi pět milionů lidí na celém světě umírá o patnáct i více let dříve kvůli kouření. Jinak řečeno - je to asi 13 500 lidí za den. A ještě jinak to říká MUDr. Eva Králíková z 1. lékařské fakulty UK: "Pokud to vydělíme počtem hodin, tak je to 560 osob za hodinu. Nebo jinak řečeno: každých šest sekund zemře na světě jeden člověk, protože kouří."
Tady se nabízí srovnání s Českou republikou. Kolik lidí zemře na následky kouření u nás? "Je to momentálně 18 000 lidí za rok, když to propočítáme na den, tak to vychází na 50 obětí denně: jsou to vlastně dvě úmrtí za hodinu," připomíná Eva Králíková.
Právě proto česká vláda - podobně jako ty další evropské - chce kouření vyhlásit tvrdý boj. Už si nekoupíme cigarety na stáncích. A to není všechno. Poslanci také nedávno schválili návrh zákona, který zakazuje kouření na různých veřejných místech. Teď by ten návrh měly projednávat parlamentní výbory a za několik měsíců budou naši zákonodárci rozhodovat o jeho schválení.
Dejme tomu, že by tento zákon opravdu schválen byl. Co by tomu říkali majitelé restaurací?
Na to se několik z nich šla zeptat Petra Mašková. Všichni svorně tvrdili, že by to ohrozilo jejich tržby. Jediní, kdo si na kouř v hospodách stěžují jsou maminky s dětmi a zapřísáhlí nekuřáci. A ti zase moc do hospod nechodí. Každopádně by podle nich spíše bylo dobré, kdyby v každém podniku byly dva oddělené prostory - jeden kuřácký a druhý nekuřácký. Majitelé restaurací a číšníci bohužel na mikrofon mluvit nechtěli. Ale dva názory, které teď uslyšíte, shrnují ty ostatní:
"Naše klientela je z 80% složená z kuřáků, takže pokud se kouření zakáže, určitě to provoz ovlivní hodně. V naší restauraci se také cigarety vůbec neprodávají a většina lidí na to reaguje negativně." Druhý názor: "Určitě by chodilo méně lidí. Mnoho hostů k nám chodí na kávu s cigaretou a mnoho lidí si k nám odběhnou z práce na 10 minut na rychlou cigaretu, protože se jim nechce kouřit venku na chodníku."
V Americe se však podobné předpoklady nepotvrdily. Po zákazu kouření v restauracích se tam stal pravý opak. To potvrdila i Eva Králíková: "Od toho prvního března co se v newyorských restauracích tam vzniklo 10 000 nových pracovních míst a restaurace odevzdaly o 12 % víc daní za toto období ve srovnání s minulým rokem. Někteří kuřáci do těchto restaurací přestanou chodit, když se tam nesmí kouřit - to je pravda. Ale za každého takového jsou připraveni dva nekuřáci, kteří tam chodit začnou," uvedla Eva Králiková.
Je třeba poznamenat, že antitabáková kampaň v USA vlastně začala. Amerika je teď vlastně státem, kde platí nejvíce zákazů kouření.
"Šest států je tam. kompletně nekuřáckých a stovky měst jsou kompletně nekuřácké. To znamená, že v zásadě tam můžete kouřit jenom doma, když se s tím zavřete ve svém domě," uzavírá MUDr. Eva Králíková z 1. lékařské fakulty UK.