Kurája nechce zůstat palestinským premiérem

Palestinský premiér Ahmad Kurája nemá v úmyslu zůstat ve funkci, do které ho jmenoval předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat. Vedení Arafatova Fatahu oznámil, že povede jen krizovou vládu, ale nikoli kabinet, který vznikne za tři týdny. Kurája nabídl demisi už ve čtvrtek, kdy parlament odložil hlasování o důvěře nynější vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky domu v Rafáhu | Zdroj: ČTK

Mezitím se většina izraelských jednotek stáhla z města a uprchlického tábora Rafáh. Armáda tam prováděla bezpečnostní zásah proti palestinským radikálům. Guvernér města vyhodnotil situaci jako velice vážnou a vyhlásil tam výjimečný stav.

Podle guvernéra Rafáhu zničila izraelská armáda ve městě přibližně 100 domů, a to při hledání podzemních chodeb, jimiž mají radikálové pašovat zbraně z Egypta do Pásma Gazy. Vojáci našli tři takovéto tunely. Zničené domy přitom Palestinci označují za civilní budovy, zatímco izraelský rozhlas je označuje za domy radikálů a teroristů, kteří se podíleli na protižidovských útocích. Poničeny jsou také silnice a další infrastruktura města.

Jak uvedla katarská televize Al-Džazíra, právě situace v Pásmu Gazy, ale i v Džanínu na západním břehu Jordánu vedla k dohodě šéfa palestinské samosprávy Jásira Arafata a premiéra Ahmada Kuráji o krizové vládě. Ta bude jenom šestičlenná a křeslo ministra vnitra nebude obsazeno.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme