Kuřákům marihuany už by na Slovensku nemělo automaticky hrozit vězení

Na Slovensku se od léta zmírní tresty za některé drogové delikty. Vězení už by nemuselo automaticky hrozit například uživatelům marihuany. Podle odborníků však slovenské protidrogové zákony zůstanou jedněmi z nejpřísnějších v EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Nově soudy budou moci ukládat podmíněné tresty lidem, u kterých se najde větší než malé množství drogy. Hranicí, za kterou už hrozí vězení, je deset jednorázových dávek drogy. Menší množství se považuje za drogy pro osobní potřebu.

Kdo má u sebe drogy víc, je souzen jako dealer. To kritizují například neziskové organizace. Podle nich tento paragraf postihl i ty kuřáky marihuany, u nichž policie našla například několik cigaret s velmi kvalitní drogou, ze které by se dalo vyrobit víc než oněch 10 dávek pro osobní potřebu.

Automaticky se tak na ně nahlíželo jako na dealery. Většina z nich sice dostala podmíněný trest a do vězení nešli, dostali však často ještě vysokou pokutu a soudní popotahování jim komplikovalo život.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenský premiér Robert Fico o protidrogových zákonech

S kritikou, že slovenské zákony zbytečně postihují drobné konzumenty drog a nezaměřují se na boj proti skutečným dealerům, souhlasí i premiér Robert Fico. "Jsem z principu proti legalizaci marihuany, protože často vede k tvrdým drogám. Na druhé straně považuji za legitimní otázku, zda je správné stíhat mladého člověka, který má u sebe třeba jednu nebo dvě cigarety marihuany," uvedl.

Slovenská vláda chce zákony i dál přepisovat tak, aby víc postihovaly dealery a méně běžné konzumenty drog.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme