Kurdové budou hlasovat o nezávislosti. Erdogan se kvůli referendu sejde s iráckým premiérem

Turecko se snaží zamezit referendu o samostatnosti iráckého Kurdistánu. Prezident Recep Tayyip Erdogan se proto setká s iráckým premiérem Hajdarem Abádím. Spolu s Tureckem vymlouvají Kurdům referendum také Spojené státy a další západní země. Podle nich odtržení Kurdistánu od Iráku zkomplikuje pokračující válku proti takzvanému Islámskému státu.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdové ze syrsko-iráckého pohraničí

Kurdové ze syrsko-iráckého pohraničí | Zdroj: Reuters

„Máme s premiérem Abádím domluvené setkání ve Spojených státech. A zdá se jasné, že máme společný cíl. A tím cílem je nerozdělování Iráku. Teď ale správa oblasti ne severu Iráku podniká kroky k oddělení od zbytku země," uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezdient Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

Turecko a Írán se obávají, že oddělení kurdských oblastí od Iráku povzbudí separatistické tendence také na jejich území. Stovky tureckých nacionalistů pak protestovaly proti referendu v Istanbulu.

Referendum odsoudily také Spojené státy. „Spojené státy nepodporují záměr Kurdistánské regionální vlády uspořádat tento měsíc referendum," uvedl Bílý dům v pátečním prohlášení, podle kterého hlasování odvádí pozornost od snah porazit Islámský stát a stabilizovat osvobozené oblasti

Hlasování o nezávislosti naopak podpořil Izrael. Iráčtí Kurdové plánují hlasovat o nezávislosti ve své autonomní oblasti a v několika sporných regionech. Hlasování o odtržení od Iráku se má konat na příští pondělí.

Irák má 28 milionů obyvatel a Kurdové z nich tvoří necelou pětinu.  O vznik nezávislého státu se Kurdové snaží od konce první světové války, kdy Blízký východ rozparcelovaly koloniální mocnosti. Oblast obydlená Kurdy je v důsledku toho rozdělena hlavně mezi dnešní Turecko, Irák, Írán a Sýrii.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme