Kurdové budou hlasovat o nezávislosti. Erdogan se kvůli referendu sejde s iráckým premiérem

Turecko se snaží zamezit referendu o samostatnosti iráckého Kurdistánu. Prezident Recep Tayyip Erdogan se proto setká s iráckým premiérem Hajdarem Abádím. Spolu s Tureckem vymlouvají Kurdům referendum také Spojené státy a další západní země. Podle nich odtržení Kurdistánu od Iráku zkomplikuje pokračující válku proti takzvanému Islámskému státu.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčtí Kurdové | Zdroj: Reuters

„Máme s premiérem Abádím domluvené setkání ve Spojených státech. A zdá se jasné, že máme společný cíl. A tím cílem je nerozdělování Iráku. Teď ale správa oblasti ne severu Iráku podniká kroky k oddělení od zbytku země," uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezdient Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

Turecko a Írán se obávají, že oddělení kurdských oblastí od Iráku povzbudí separatistické tendence také na jejich území. Stovky tureckých nacionalistů pak protestovaly proti referendu v Istanbulu.

Referendum odsoudily také Spojené státy. „Spojené státy nepodporují záměr Kurdistánské regionální vlády uspořádat tento měsíc referendum," uvedl Bílý dům v pátečním prohlášení, podle kterého hlasování odvádí pozornost od snah porazit Islámský stát a stabilizovat osvobozené oblasti

Hlasování o nezávislosti naopak podpořil Izrael. Iráčtí Kurdové plánují hlasovat o nezávislosti ve své autonomní oblasti a v několika sporných regionech. Hlasování o odtržení od Iráku se má konat na příští pondělí.

Irák má 28 milionů obyvatel a Kurdové z nich tvoří necelou pětinu.  O vznik nezávislého státu se Kurdové snaží od konce první světové války, kdy Blízký východ rozparcelovaly koloniální mocnosti. Oblast obydlená Kurdy je v důsledku toho rozdělena hlavně mezi dnešní Turecko, Irák, Írán a Sýrii.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme