Kurdové mají námitky proti navrhované irácké ústavě

Kurdové odmítají klíčové části navrhované irácké ústavy. Napsal to dnes americký deník Washington Post. Podle listu nehodlají kurdští vůdci akceptovat to, co připravili představitelé americké správy. Pro Washington je klíčové, aby ústava zajišťovala svobodnou, demokratickou, jednotnou budoucnost Iráku založenou na dobrých vztazích se sousedy a západními mocnostmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdové | Foto: Dagmar Částková

Kurdové, jak se očekávalo, žádají co největší autonomii včetně práva na to, aby měli pod kontrolou armádu, která bude operovat v kurdských oblastech. Dožadují se také práva odmítat zákony připravené federální vládou. Kurdové tvoří 20 procent irácké, jinak převážně arabské populace, představují pro Američany další problém. Arabští lídři mají tendenci stavět se proti téměř všem kurdským návrhům, které by pojistili jejich autonomii. To může vyvolat stále odmítavější reakce kurského ministátu, který už má nejen vlastní armádu, zákony, daně, ale také zákonodárné představitele. Spojené státy sice řadu kurdských návrhů také odmítají, ale vědí, že je na nich najít kompromis.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme