BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

‚Mohu to vyřešit, jsem si tím jist.‘ Vězněný vůdce Öcalan řekl, že Kurdové nepotřebují vlastní stát

Vězněný kurdský vůdce Abdullah Öcalan oznámil, že je připraven řešit kurdskou otázku a že do týdne dokáže zastavit konflikt tureckého státu a kurdských ozbrojenců. Kurdové, největší národ bez vlastní země, podle něj nepotřebují vlastní stát, napsala agentura Reuters. Öcalan je zakladatelem Strany kurdských pracujících, která proti tureckému státu vede od roku 1984 gerilovou válku za vznik samostatného Kurdistánu.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strana kurdských pracujících svůj boj zahájila na jihovýchodě země v roce 1984 a postupně zmírnila své požadavky. Na snímku jsou Kurdové a plakát uvězněného Abdullaha Öcalana | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Kurdský vůdce je vězněn na ostrově Imrali, který se nachází blízko Istanbulu, od roku 1999, kdy ho turecké speciální jednotky zadržely v Keni. Před dvaceti lety byl odsouzen k trestu smrti podle zákona namířeného proti podněcování vražd, masakrů a vymáhání peněz pro rozdělení země.

,Trpělivost Turecka je u konce.‘ Erdogan zahájí v Sýrii operaci proti kurdským povstalcům

Číst článek

Trest mu byl v roce 2002 změněn na doživotí. Öcalana si váží mnoho příznivců prokurdské Lidové demokratické strany, kteří v něm spatřují klíč k jakémukoli mírovému procesu, napsala agentura Reuters.

V květnu mu byl zrušen zákaz návštěv ve vězení platný od roku 2011 a tehdy se po osmi letech poprvé setkal se svými právníky. Ti v prohlášení uvedli, že se s ním znovu sešli tuto středu.

Öcalan v prohlášení uvedl, že Kurdové nepotřebují vlastní stát. „Pokouším se Kurdům otevřít prostor, pojďme kurdskou otázku vyřešit,“ vyzval zakladatel Strany kurdských pracujících.

Řešení do týdne?

„Říkám, že konfliktní situaci mohu odstranit do týdne. Mohu to vyřešit, jsem si tím jist. Jsem připraven situaci řešit. Ale stát musí učinit, co je nezbytné,“ dodal.

‚Mají lidi jako živé štíty.‘ Pokračují tvrdé boje proti Islámskému státu, arabsko-kurdská koalice pokročila

Číst článek

Strana kurdských pracujících svůj boj zahájila na jihovýchodě země v roce 1984 a postupně zmírnila své požadavky. Boje nepřežilo na 40 tisíc lidí, z nichž většina jsou Kurdové, píše Reuters. Turecko, Spojené státy i Evropská unie řadí Stranu kurdských pracujících k teroristickým organizacím.

V roce 2015, po konci příměří mezi státem a Strany kurdských pracujících, nařídila turecká vláda zákaz vycházení ve velkých částech na jihovýchodě země a oblasti obývané převážně Kurdy vláda bombardovala těžkými zbraněmi. Öcalan hrál v mírových rozhovorech důležitou roli.

Kurdové jsou indoevropský národ, který v současnosti čítá kolem 30 milionů příslušníků, nemají ale vlastní stát. Žijí zejména v jihovýchodním Turecku (asi třetina všech Kurdů), severním Iráku, severozápadním Íránu, Sýrii, Arménii či v Gruzii. Bývají označováni za největší národ bez vlastního státu. Jediné autonomní území s vlastní správou mají Kurdové na severu Iráku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme