Kurdové v Rakce nezůstanou, ujišťuje Washington Ankaru. Damašek dobyl obsazenou základnu

Milice syrských Kurdů YPG v hlavním táboře takzvaného Islámského státu v Rakce po jejím dobytí nezůstanou. Podle tureckého premiéra Binaliho Yıldırıma o tom Washington ujišťuje Ankaru.

Washington/Ankara/Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdští bojovníci z Lidových obranných jednotek (YPG) v Sýrii | Foto: flickr.com, Kurdishstruggle, CC BY 2.0

Ani v etnickém složení obyvatel severní Sýrie nenastanou podle amerických slibů žádné změny, ze kterých má Turecko obavy. Kurdské bojovníky nahradí v Rakce místní civilní správa.

Sedmiletá Bana získala turecké občanství. Až bude velká, chce se vrátit do Aleppa

Číst článek

„Zbraně, které Spojené státy distribuují kurdským jednotkám YPG jsou těžké zbraně. Není to obyčejná výzbroj. Máme k tomu doklady a Američané to připouštějí. Je to samozřejmě v rozporu s našimi strategickými vztahy s Washingtonem," prohlásil před úterní cestou do Spojených států turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Civilní rada Rakky zasedá už od dubna. Do města se přesune po jeho dobytí. Spolupracovat hodlá s centrální vládou v Damašku. V Rakce žijí převážně etničtí Arabové.

Damašek dobyl základnu, kterou obsadil IS

Syrské vládní jednotky dobyly leteckou základnu Džarráh v provincii Aleppo. Letiště ozbrojenci drželi od roku 2014 a minulý rok odrazili útok elitních oddílů syrské armády. Tentokrát se jí základnu podařilo dobýt i díky ruské letecké podpoře.

Islámský stát ztratil už většinu území v provincii Aleppo - kromě syrské amrády ho z ní vytlačili také jiné povstalecké skupiny - především kurdské milice podporované Spojenými státy a arabské oddíly vedené tureckou armádou.

Štěpán Macháček, Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme