Turečtí politici a vězni ukončili hladovku na podporu vězněného vůdce Kurdů Öcalana

Několik tureckých kurdských poslanců a tisíce vězňů v neděli v tureckých věznicích ukončili protestní hladovku. Informovala o tom agentura Reuters. Akci zahájili loni v listopadu ve snaze vymoci zlepšení podmínek pro vězněného kurdského vůdce Abdullaha Öcalana.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prokurdská poslankyně Leyla Güvenová. | Foto: Sertac Kayar | Zdroj: Reuters

Mezi účastníky protestu byla i poslankyně za prokurdskou Lidovou demokratickou stranu (HDP) Leyla Güvenová. Požadovala, aby úřady přestaly držet Öcalana v izolaci a aby mu umožnily pravidelné návštěvy příbuzných.

Čtrnáctkrát doživotí. Turecký soud vynesl rozsudky za útoky u fotbalového stadionu z roku 2016

Číst článek

Öcalana nedávno mohli navštívit jeho právníci. Po čtyřech dnech pak kurdský předák vydal prohlášení, v němž účastníky hladovky požádal, aby protest ukončili. Jeden z poslanců a účastníků protestu v neděli řekl v Diyarbakiru, což je největší město Kurdy obývaného jihovýchodního Turecka, že protest na Öcalanovu žádost končí.

Konflikt s Kurdy

Ankara před čtyřmi lety přestala s Öcalanem vyjednávat o řešení dlouholetého konfliktu s Kurdy. Povolení návštěvy právníků vyvolalo spekulace, že se možná vláda chystá mírový proces obnovit. Ministr spravedlnosti Abdulhamit Gül ale tuto souvislost popřel.

Kurdské jednotky zajaly rakouského bojovníka IS. V Sýrii a Iráku jich zůstává přibližně stovka

Číst článek

Öcalan je zakladatelem separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). Před dvaceti lety byl odsouzen k trestu smrti podle zákona namířeného proti podněcování vražd, masakrů a vymáhání peněz pro rozdělení země; trest mu byl v roce 2002 změněn na doživotí.

K protestu se kromě Güvenové připojili další tři poslanci HDP a 3000 vězňů v několika desítkách věznic, několik lidí protestovalo stejným způsobem i v zahraničí. Na protest proti Öcalanovu zadržování v izolaci spáchalo podle HDP sebevraždu šest lidí v tureckých věznicích a jeden v Německu. Güvenová přijímala jenom vodu, vitamíny a cukr.

PKK svůj boj zahájila na jihovýchodě země v roce 1984 a postupně zmírnila své požadavky. Boje nepřežilo na 40 000 lidí, z nichž většina jsou Kurdové, píše Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme