Kurdové z Iráku míří na pomoc obráncům Kobani. S přesunem pomáhají Turci

Přes turecké území a za turecké asistence míří jednotky pešmerga z Iráku na pomoc obráncům syrského města Kobani, kteří se brání útokům radikálů z Islámského státu. Jedná se o první vstřícný krok Turecka vůči kurdským bojovníkům v Kobani.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled od turecké hranice na syrské město Kobani krátce po leteckých úderech spojeneckých armád. V Kobani bojují obránci města, které podporují spojenci ze vzduchu, s útočícími radikály z Islámského státu

Pohled od turecké hranice na syrské město Kobani krátce po leteckých úderech spojeneckých armád. V Kobani bojují obránci města, které podporují spojenci ze vzduchu, s útočícími radikály z Islámského státu | Zdroj: Reuters

„Naším cílem je eliminovat v regionu veškeré hrozby. Proto podpoříme snahu našich kurdských bratří v Iráku, kteří chtějí pomoci s obranou Kobani,“ řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu.

Turci zatím – i přes výzvy z mezinárodního společenství nebo od domácích Kurdů – odmítali zapojit se do pomoci napadenému městu. I když to platí dál, vstřícné gesto přece jen znamená jistý posun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci u hranic Turecka Sýrie mluvil Emil Souleimanov z Katedry ruských a východoevropských studií FSV UK

„Já si myslím, že Turci tak trochu připouštějí, že se jim Islámský stát v Iráku a Sýrii nehodí, že dřív či později se s touto organizací střetnou,“ zauvažoval Emil Souleimanov z Katedry ruských a východoevropských studií FSV UK.

Přímé zapojení turecké armády – ať už letecké nebo pozemní – však alespoň prozatím Souleimanov nepředpokládá. Třeba proto, že by Turecko muselo zasáhnout na Syrském území, což by mohlo znamenat problém s režimem syrského prezidenta Bašára Asada.

Americká letadla shazují Kurdům v Kobani výzbroj, Turecko je zásobovat odmítá

Číst článek

„Druhý problém je, že by se to nelíbilo Islámskému státu a třetí věc je, že samotní Kurdové se docela skepticky staví k tomu, že by Turecko kontrolovalo části severní Sýrie, které si nárokují v posledních letech Kurdové,“ poznamenal Souleimanov.

Vůči Kurdům má Anakara i další výhrady. Když Američané shodili z letadel obráncům města zbraně a munici, ohradili se proti tomu představitelé Turecka s tím, že obránci města jsou spojenci Strany kurdských pracujících, která se řadí k teroristickým skupinám.

S iráckými Kurdy, kteří vyjeli na pomoc Kobani, prý Turci politický problém nemají.

Turecko by mělo udělat proti Islámskému státu víc, míní bývalý šéf sil NATO v Evropě

Číst článek

Štěpán Macháček, Veronika Sedláčková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme