Kurdské jednotky vytlačily Islámský stát ze syrského města Sarín

Syrští Kurdové vytlačili Islámský stát z města Sarín asi 30 kilometrů od tureckých hranic. Útoku kurdských jednotek YPG a jejich spojenců předcházely nálety mezinárodní aliance. Podle Kurdů je ofenziva odvetou za týden starý útok Islámského státu v tureckém Suruci, při kterém zemřelo 32 prokurdských aktivistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník kurdských jednotek YPG v Sýrii | Zdroj: Reuters

Dobytí města Sarín syrskými Kurdy potvrdili i syrští aktivisté, kteří situaci podrobně monitorují.

Kurdský postup je součástí ofenzivy, která zatlačuje Islámský stát od tureckých hranic dále do syrského vnitrozemí, a přerušuje tak džihádistům důležité zásobovací cesty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útoku turecké armády na pozice Kurdů v Sýrii informoval zpravodaj Štěpán Macháček

Právě posilování kurdských pozic může být také důvodem k útoku turecké armády proti syrským Kurdům. Politicky jsou totiž spříznění s Kurdskou stranou pracujících v Turecku.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu dnes jasně řekl, že mezi Kurdskou stranou pracujících a Islámským státem není z hlediska teroristických aktivit žádný rozdíl.

Turecko popřelo, že jeho armáda útočí na syrské Kurdy

Kurdské milice tvrdí, že turecké tanky ostřelovaly jejich pozice u vesnice Zaur Maghár, a vyzvaly Ankaru, aby útoky zastavila. Turecké ministerstvo zahraničí ale popřelo, že armáda útočí na syrské Kurdy.

Úder nicméně potvrdila i Syrská pozorovatelna lidských práv, což je aktivistická organizace, která má obvykle velice přesné informace ze syrského bojiště. Otázkou tedy je, zda šlo o omyl, či záměr turecké armády.

ČRo, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme