Kurdští bojovníci na severu Sýrie dobyli velké území kontrolované IS

Kurdští bojovníci na severu Sýrie zatlačili bojovníky takzvaného Islámského státu o desítky kilometrů. Dokázali spojit území dvou dosud oddělených enkláv a obklíčili významné pohraniční město Tel Abjad. Do sousedního Turecka se z něj snaží před boji uprchnout tisíce civilistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdští bojovníci u města Tel Abjad v Sýrii

Kurdští bojovníci u města Tel Abjad v Sýrii | Zdroj: Reuters

Turecká armáda odmítla většinu obyvatel patnáctitisícového města Tel Abjad přes přechod pustit. Od hraničního plotu odháněli Syřany i bojovníci Islámského státu, přítomnost civilistů ve městě je totiž částečně chrání před spojeneckými nálety.

Právě nálety zřejmě významně pomohly kurdským jednotkám a jejich arabským spojencům při postupu přes otevřené pláně severní Sýrie.

V minulých dvou týdnech provedli koordinovanou ofenzivu z enkláv kolem města Kobani a z kantonu Cizire a podařilo se jim posunout obě fronty o desítky kilometrů.

Islámský stát | Foto: Český rozhlas

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme