Kurdští separatisté míří do Iráku. Tureckou armádu žádají, aby je nechala odejít bez boje

Bojovníci Strany kurdských pracujících se začnou stahovat z Turecka na základny v severním Iráku. Ozbrojená složka PKK tak splní závazek svého vůdce Abdullaha Öcelana, který před měsícem vyhlásil příměří s tureckou armádou. Končí tak i tři desítky let trvající boje na východě Turecka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdullah Öcalan na vlajce demonstranta | Zdroj: Reuters

Jak uvedl vojenský vůdce PKK, stahování kurských bojovníků bude trvat několik měsíců. Ankaru vyzval, aby nechala jeho muže bez boje odejít. Bojovníci se prý budou střetům s tureckou armádou vyhýbat.

Abdullah Öcelan požádal separatisty o ukončení bojů 21. března, u příležitosti oslav kurdského nového roku. Šéf PKK dál zůstává v tureckém vězení, kde si odpykává doživotní trest za ozbrojený boj za nezávislost Kurdů.

Předák PKK byl za teroristickou aktivitu původně odsouzen k trestu smrti, verdikt byl ale na nátlak Evropské unie zmírněn.

Kurdové žijí na východě Turecka, ale také třeba v sousedním Iráku. Už léta požadují samostatný stát. Před 28 lety se Kurdové v Turecku chopili zbraní a vznikla tam PKK, tedy Strana kurdských pracujících.

Turecko, Evropská unie i Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Dlouholetý konflikt si vyžádal na 45 tisíc životů – tureckých vojáků, tureckých civilistů i Kurdů.

Kurdistán | Foto: ČTK

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme