Opeření závodníci, kteří přešlapují na místě. V Británii se odehrál tradiční běh slepic

Začalo to skoro před třiceti lety jako nápad u piva. Od té doby se každý rok ve vesnici Bonsall v anglickém hrabství Derbyshire setkávají trenéři slepic, aby poměřili síly v mistrovství světa ve slepičím běhu. Letošním šampionem je slepice Cooked it.

Bonsall/Velká Británie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závod slepic v britském Bonsallu | Foto: Steve Barnett / Alamy | Zdroj: Profimedia

Turnaje se každoročně zúčastní 30 až 40 nejrychlejších slepic světa, které musejí striktně dodržovat mezinárodní pravidla. Na startovní čáře musejí stát oběma nohama a v žádném případě nesmějí klovat do svých soupeřů.

Na několik metrů dlouhou oplocenou dráhu vyráží vždy jen pět slípek. Ale často jen přešlapují na místě, hledají, kde by co sezobly a do cíle doběhnou spíš náhodou. Hlasitému pokřiku trenérů a fandění stovek diváků příliš nevěnují pozornost.

Nápad se zrodil před 29 lety u v místní hospodě Barley Mow před kterou se závody konají. Hostinský se rozhodl oprášit starou tradici z počátku minulého století.

Mnozí soutěžící přitom chodí ještě na základní školu. Letošní turnaj vyhrála slepice Cooked it (v překladu: uvařil ho), která trasu zvládla za méně než pět vteřin.

"Myslím, že je to nejrychlejší slepice světa a má spoustu světových rekordů," uvedl její trenér, devítiletý Jack Allsop, který už vyhrál několik předchozích ročníků a má celou sbírku závodních slepic.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme