Kursk bude opravdu vyzvednut

V Moskvě byla podepsána smlouva o vyzdvižení ponorky Kursk ze dna Barenthsova moře. Po sérii dohadů a nejasností bylo rozhodnuto, že Rusové budou spolupracovat s nizozemskou firmou Mamott.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S tříhodinovým zpožděním oproti plánu je nakonec smlouva o vyzvednutí Kursku na světě. Stalo se tak po včerejším překvapivém odmítnutí spolupráce Ruska a mezinárodním konsorciem, které už upřesnilo i technické detaily náročné operace.

Zatím, co oficiální ruské úřady zdůrazňují třicetiletou zkušenost nizozemské firmy Mamott se zdvihajícími pracemi objemných objektů, upozorňují média na to, že společnost se nespecializuje na práce ve velkých hloubkách pod vodou ani na jadernou bezpečnost. Vicepremiér Ilja Klebanov přesto dnes oznámil, že první etapa vyzdvihnutí Kursku začíná a druhá spojená už s vylovením vraku ponorky proběhne od 10. do 20. září.

Prezident Putin, který se dnes sešel s pracovníky odpovědnými za osud Kursku zdůraznil, že je třeba vyjasnit příčiny katastrofy a vylovení ponorky musí probíhat s maximálním ohledem na bezpečnost akce.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme