Kurz češtiny zaujal v Brazílii více než stovku lidí. Učí se ji kvůli historii, kultuře nebo pivu

Učit se češtinu jako cizí jazyk není úplně běžné. V Brazílii, která má dvacetkrát víc obyvatel než Česko a jejímž jazykem mluví ještě několik dalších zemí na světě, se přesto otevřel kurz češtiny a české kultury. Nabídka univerzity UFRGS v Porto Alegre zaujala 150 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češtinu vyučuje Markéta Pilátová potomky českých Němců ve městě Nova Petrópolis

Češtinu vyučuje Markéta Pilátová potomky českých Němců ve městě Nova Petrópolis | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Je pátek večer, venku prší, komu by se chtělo do školy. Ale ano, tolika lidem, že se musel kurz rozdělit na dvě části. Naštěstí byla úvodní hodina věnována hlavně promítání a povídání.

Žáci se třeba dozvěděli, že slovo robot je českého původu. Většinou bývá důvodem, proč se Brazilci chtějí učit česky, láska.

Lucine kvůli zdraví skončila s profesí učitelky, dozvěděla se o kurzu a přišla ze zvědavosti. A vzala s sebou syna, sedí prý někde vzadu. Spolužáci se usmívají, protože vzadu nikdo nesedí. Mladý muž se teď někam ztratil - snad jen na toaletu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé na jihu Brazílie se učí češtinu kvůli historii, kultuře, lásce, předkům nebo pivu. Více v reportáži Davida Koubka

Ale jsou i další důvody, hodně z nich pramení ze zájmu o historii a literaturu.

Zájem mladé Alície vzbudil příběh osvětimské knihovnice Dity Krausové. Její maminka Tomoko učí na univerzitě japonštinu a svěřila se, že její muž je původem Ital s předky z Rakouska-Uherska, takže prý je jednou nohou tak trošku i v Praze.

To vzbudilo vzájemné ani ne tak pobavení, jako spíš uznání toho, že všichni mají odněkud kořeny. Ty chce hledat i Mariléia. Její maminka se totiž jako sedmiletá odstěhovala do Brazílie z Československa s rodiči.

Natania pojede přes studentskou výměnu AIESEC do Česka, jejím úkolem bude mimo jiné vyprávět dětem o Brazílii, tak nechtěla, aby pro ni čeština byla úplně španělská vesnice.

Honorární konzul v brazilském Porto Alegre je nadšen. Jeho motivací je hlavně vzpomínka na osobnost jeho praděda Francisca Valdomira Lorenze | Foto: David Koubek

Amaury a Gisele se zase chystají na českou misi přes jednu evangelickou církev. Těší se, že se třeba všichni z jihu Brazílie v Česku potkají.

Márcio Vinícius přiznal, že v jeho případě je zájem o Česko čistá láska. Vzal si totiž ženu, jejíž předci jsou čeští imigranti.

Do Česka by se chtěli určitě ještě víckrát podívat, manželka také žádá o české občanství. A úsměv vzbudil ještě jeden důvod. Márcio je totiž fanouškem domácí výroby piva.

„Mám z toho velkou radost. A vidím v úsměvu učitelky Markéty ještě větší radost. Jsme opravdu rádi, že zájem je tak velký. Přiznám se, že mě samotného zajímalo, jaké důvody způsobily tak velkou odezvu na jeden malý inzerát na stránkách zdejší federální univerzity,“ říká honorární konzul Fernando Lorenz, který nabídl místo pro kurzy ve své firmě.

Jeho osobně k pomoci takové věci motivuje jeho předek, který přišel z českých zemí a stal se v Brazílii profesorem.

Honorární konzul ČR v Porto Alegre Fernando Lorenz s účastníky kurzu češtiny | Foto: David Koubek

Češtinu vyučuje Markéta Pilátová. V Brazílii učí na dvou místech právě v komunitách lidí s českými kořeny. Kurz, který je součástí nabídky Federální univerzity státu Rio Grande do Sul, je podle ní trochu jiný:

„Myslím si, že zájem je daný tím, že velká většina brazilských studentů má přistěhovaleckou minulost. Tento stát je hodně zaměřený na Evropu. Čeština je pro ně jedním z jazyků Evropské unie. Spousta ze studentů počítá, že vyjede na nějakou stáž.“

„Jsou také trochu unavení z toho, že jim pořád nutnost naučit se něco praktického diktuje učit se anglicky nebo německy. Chtějí mít nějaký jazyk, který by nebyl takzvaně světový, ale aby byl zajímavý a evropský.“

Angličtina je pro Lucase základ. Teď bude mít ještě k mandarínské čínštině, kterou začal studovat, češtinu. Jeho kolegyně Marina, studentka mezinárodních vztahů, zase jmenuje české spisovatele - Kunderu a Kafku, tedy německy píšícího židovského spisovatele z Prahy. A další vysokoškolák Alexandre se zajímá o historii a kulturu.

Vyučující Markéta Pilátová na závěr hodiny připomněla, že Česko toho nabízí daleko víc než jen i v Brazílii známý pěnivý mok.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme