Rakouský kancléř Kurz počítá s tím, že bude obžalovaný z křivé výpovědi. Postu se vzdát nehodlá

Rakouský kancléř Sebastian Kurz, kterého státní zastupitelství vyšetřuje kvůli podezření z křivé výpovědi, počítá s tím, že bude obžalován. Stejně tak je ale přesvědčen, že jej nakonec soud obvinění zprostí. Řekl to v neděli v rozhovoru s bulvárním listem Kronen Zeitung. Zdůraznil, že se ani v případě obžaloby nehodlá vzdát funkce kancléře.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř uvedl, že se radil s několika právníky a univerzitními profesory a žádný z nich si podle něj nedokáže představit, že by jej mohl soud nakonec shledat vinným | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Kurz ve středu oznámil, že spolu s šéfem úřadu vlády Bernhardem Bonellim čelí vyšetřování kvůli údajné křivé výpovědi.

Dopustit se jí měl před parlamentní komisí, která se zabývá korupčními aférami v bývalé vládě Kurzových lidovců (ÖVP) a protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Fyzické útoky, vyhrožování i urážky. Rakousko loni zaznamenalo rekordních 585 antisemitských incidentů

Číst článek

V neděli Kurz listu Kronen Zeitung řekl, že počítá s tím, že jej státní zastupitelství obžaluje. Kancléř také uvedl, že se radil s několika právníky a univerzitními profesory a žádný z nich si podle něj nedokáže představit, že by jej mohl soud nakonec shledat vinným.

‚Čisté svědomí‘

„Můžu jen zopakovat, že mám čisté svědomí. Moje výpovědi před vyšetřovací komisí jsou správné, a proto jsem v celé věci dost v klidu,“ prohlásil Kurz.

Podle agentury DPA lze případné podání obžaloby na Kurze očekávat nejdříve za několik měsíců.

Vyšetřování Kurze zahájilo rakouské státní zastupitelství pro korupci a hospodářskou kriminalitu (WKStA) na podnět opozičních poslanců, kteří jsou členy parlamentní komise zřízené kvůli kauze bývalého předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho.

Jeho aféra vedla k pádu první Kurzovy vlády před dvěma roky.

Ibizagate

Takzvanou kauzu Ibizagate spustila videonahrávka tajně natočená v roce 2017 ve Stracheho vile na španělském ostrově Ibiza, na níž Strache otevřeně hovoří o svém korupčním jednání.

Rakousko si od Ruska může pořídit milion vakcín Sputniku V, oznámil kancléř Kurz

Číst článek

Zmiňuje například nelegální financování strany a údajné příbuzné ruského oligarchy nabízí zajištění státních zakázek výměnou za protislužby. V současnosti je Strache vyšetřován kvůli podezření ze zpronevěry stranických peněz.

Zveřejnění videonahrávky vedlo před dvěma lety k rozpadu koaliční vlády lidovců kancléře Kurze a Svobodných.

Kauza výrazně přispěla k propadu Svobodných v předčasných volbách v září 2019. FPÖ v nich získala přes 16 procent, což bylo o bezmála deset procentních bodů méně než v roce 2017. Novou vládu sestavili Kurzovi lidovci se Zelenými.

Pro Kurzovu současnou vládu, která nadále vede průzkumy veřejného mínění, je vyšetřování další ranou poté, co rakouská policie v únoru prohledala byt ministra financí Gernota Blümela, jenž je Kurzovým blízkým spojencem.

Blümel čelí obvinění v korupční kauze loterijní společnosti Casinos Austria, která je s aférou Ibiza spojená.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme